Dolar (%-0.46) 13.5192
Euro (%-0.99) 15.428
Sterlin (%-0.62) 18.5261
Ons (%-0.29) 1816.60
Gram (%-0.71) 789.66
Çeyrek (%-0.71) 1291.10
THYAO (%-1.95) 28,22
ASELS (%-0.66) 24,14
PETKM (%-0.94) 9,51
EUR/USD (%-0.33) 1.14148
USD/JPY (%0.04) 114.19
EUR/GBP (%-0.16) 0.8344
Petrol (%2.63) 84.28
Gümüş (%-0.76) 22.985
Bitcoin (%-0.06) 42907.59
Ethereum (%-0.04) 3302.90
Bist100 (%0.11) 2,072.93

Sinema Sektörünün Talihini Değiştiren Dünyanın En İyi 5 Film Serisi

Sinema Sektörünün Talihini Değiştiren Dünyanın En İyi 5 Film Serisi
18 Şubat 2016 | 16:51 Son Güncelleme: 31.05.2017 / 18:28:30
Yorum

Sinema sektörü oldukça acımasız bir dünyadır. Çoğu zaman sıradan oyunculukların sergilendiği inanılmaz senaryolara sahip düşük bütçeli filmler başarıya ulaşırken, dünya çapında ün kazanmış oyuncuların yer aldıkları tahmin ettiğinizden daha yüksek bütçe ile çekilmiş Hollywood filmleri büyük bir başarısızlık yaşar. Bu durum; bazen paranın, bazen ise oyuncuların ya da görsellerin hakkını vermeyen aç gözlü prodüktörler yüzünden gerçekleşir.

Bu doyumsuz yapımcılar, başarılı ilk filmden sonra para kazanmak için zorlayan film serileri ile uğraşır. Bu hikayelerin birçoğu vasat olsa da geri kalanlar büyük başarılara imza atarak efsane haline gelirler. Film dünyasının en unutulmaz serileri halini alan yapımlarda rol alan oyuncular da doğal olarak sinema sektörünün en başarılı karakterleri haline gelmişlerdir.

Devam filmleri, önceki bölüm ile bağlantılı olduğu için seyircileri kendine çekerek ve gişede inanılmaz bir başarıya ulaşarak milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri arasında yer almayı başarmışlardır. Sinema sektöründeki kalıcı etkileri ise yadsınamaz bir gerçeklik taşır. Dilerseniz, bu sektörün sonsuza kadar değişmesine sebep olan en iyi devam filmleri olarak anılan yapımlara birlikte göz atalım.

İşte karşınızda sinema sektörünün talihini değiştiren dünyanın en iyi 5 film serisi:

5 Kara Şövalye

Kara ŞövalyeBatman ve Robin’in Caped Crusader adındaki dünyanın en pahalı çizgi romanları arasında yer alan ilk Batman çizgi romanının sinema sektörüne kazandırılmasından sonra, hayali kahramanlara bakış açısı değişti. Christopher Nolan’ın da bu çizgi romana farklı bir boyut kazandırdığı kesin. Batman Başlıyor filmi ile sektörde büyük bir sansasyon yaratırken, Heath Ledger’in efsanevi Joker rolünü canlandırdığı ve Oscar ödülünü kazandığı 2008 yapımı Kara Şövalye filmiyle de sinema dünyasında kalıcı bir etki bırakmış oldu.

En az Baba ve Star Wars filmleri kadar etki bırakan bu film, gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman uyarlaması ve süper kahraman yapımlarından bir tanesidir. Bu sene serinin yeni filminde Batman rolünü, Christian Bale yerine Ben Affleck canlandıracak ve Superman, Wonder Woman gibi karakterler de filmde yer alacak.

4 Terminatör 2: Kıyamet Günü

Terminatör 2: Kıyamet GünüGeçtiğimiz sene yayımlanan serinin en yeni filmi olan Terminator: Genisys, bu eski yapıma yeni bir soluk kazandırmış olsa da 1991 yapımı olan 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiş ölüm içerikli filmler arasında yer alan Terminator 2: Kıyamet Günü, serinin en iyi devam filmidir. Orijinal hikaye bağlı kalarak ve filmin kahramanı Arnold Schwarzenegger ile Sara Connor karakterini canlandıran Linda Hamilton’un inanılmaz performansı, bu devam filmini bir efsane yapmıştır. Yönetmen James Cameron film teknolojileri kullanmaktan çekinmeyen en iyi yönetmenlerden biri olduğunu da kanıtlamıştır. İlk CGI teknolojilerinden biri olan Robert Patrick’in korkunç T-1000 karakterinde kullanılmış olup, bugün ki görsel efektlerden daha iyi bir görünüm elde edilmiştir.

3 Vahşet

VahşetSam Raimi, 2004 yılındaki Örümcek Adam 2 filmiyle en popüler süper kahraman devam filmlerinden birini çekmiş olsa da Bruce Campbell’in başrollerinde oynamış olduğu 1987 yapımı Vahşet filmi kadar sinema sektöründe büyük bir iz bırakamamıştır. Bu durum komedi ve korku dengesi bir çok filmde denenmiştir, fakat hiç biri hem Raimi’nin hem de Campbell’ın simgeleştiği Vahşet filmi kadar başarılı olamamıştır.

2 Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparator

Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorÖzgün adıyla Star Wars, başlı başına bir sinema fenomenidir. Her ne kadar şimdilerde serinin yeni filmi Güç Uyanıyor izleyicilerin favorisi olsa da The Empire Strikes Back, hikayenin en iyi bölümü olarak görülmektedir. Hikayesi, karakterleri, olay örgüsü, zamanına göre kullanılan olağanüstü efektler ile bu film; sinema sektörüne yeni bir çağın kapılarını açmayı başarmıştır. Ayrıca Darth Vader ve Luke Skywalker’in efsane sahnesi de filmin üzerinden 36 yıl geçmesine rağmen halen daha konuşulmaktadır.

1 Baba II

Baba IIFrancis Ford Coppola’nın efsanesi 1972 yapımı suç ve mafya konulu Godfather ya da başka bir deyişle Baba, tartışmasız tarihin en saygın filmleri arasında yer almaktadır. Serinin ikinci filmi ilkinin ulaştığı başarının önüne geçerek ve En İyi Görüntü kategorisinde Oscar, toplamda da altı ödüle ulaşarak inanılması zor bir başarıya imza atmıştır. Robert De Niro, Taxi Driver filminde rol almadan önce Baba II’de Vito Corleone karakterini canlandırmış ve yıldızı hızlı bir şekilde parlamıştı.

Günümüzde bazı devam filmleri zorlama yapımlar olsalar da 90’lı yılların öncesindekiler gayet başarılı olmuşlardır. Şimdilerde sadece başlangıç filminde iyi bir başarı elde ediliyor, devamı ise genellikle hasılat ön planda tutularak çekiliyor. Tabi ki hepsi için bunu söyleyemeyiz; ama ortada görünen bir de gerçek var. Peki, sizin bu yapımlara eklemek istedikleriniz var mı? Daha çok eski serileri sizlere sunmak istediğimiz liste hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar