Yatırım yapmaya başla!

Siber Saldırganların Yeni Hedefi Office 365 Hesapları Oluyor

Yapılan son araştırma, siber saldırganların Office 365 hesaplarını hedef aldığını ortaya koydu.
Siber Saldırganların Yeni Hedefi Office 365 Hesapları Oluyor

Siber saldırganlar internet ağının olduğu hemen her yerde aktif olarak faaliyet göstermekte. Saldırganlar ağırlıklı olarak kullanıcıların kişisel verilerini ele geçirmek istiyor. Hackerlar diğer taraftan kullanıcılara yönelik çeşitli hileler ile dolandırıcılık faaliyeti yürütüyorlar. Hackerların yeni hedefi ise Office 365 kullanıcıları oldu. Güvenlik şirketi Barracuda’nın yayınladığı rapor, siber korsanların Office 365 hesaplarına yönelik saldırılar düzenlediğini ortaya koydu.

Yapılan saldırılar ile çok sayıda Office 365 hesabı ele geçirilirken, bu hesaplar vasıtası ile milyonlarca kullanıcıya zararlı e-postaların gönderildiği belirtiliyor. Bu saldırılar esnasında pek çok farklı yöntem kullanan saldırganlar, çalıntı oturum açma, olta saldırısı ve SMS gibi yollara başvuruyor.

Office 365 Kullanıcılara Siber Saldırı

Office 365 Kullanıcılara Siber Saldırı

Barracuda’nın hazırladığı rapora göre saldırganlar kendisini Microsoft gibi tanıtıyor. Bu yolla kullanıcıları kandıran hackerlar işe ilk olarak oturum açma bilgilerini ele geçirerek başlıyor. Hemen harekete geçmeyen saldırganlar bir süre hesaplarda yaşanan veri trafiğini takip ediyor. Bu sayede düzenleyecekleri saldırının doğru zamanda gerçekleşmesini ve en iyi sonuç almayı planlıyorlar.

Rapora göre sadece geçtiğimiz Mart ayı içerisinde gele geçirilen Office 365 hesapları ile 1.5 milyondan fazla spam içerikli e-posta gönderildi. Saldırılarda özellikle kurumsal hesaplar hedef alındı. Saldırganların tüm işletme hesaplarının yüzde 29’unu ele geçirdiği belirtildi. Barracuda kullanıcıların daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor ve hesaplarını korumak adına çeşitli yöntemler öneriyor.

Hesapların daha etkin korunması için ayarlardan iki adımlı doğrulamanın aktif hale getirilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca işletmelerden çalışanlarına oturum açma ve e-posta güvenliğini sağlamak adına eğitim verilmesi gerektiği ifade ediliyor. Tüm hesaplarda olduğu gibi Office 365 hesaplarını oluştururken de şifre belirlemesi büyük önem teşkil ediyor. Kolay şifrelerden ziyade daha karmaşık şifrelerin belirlenmesine dikkat çekiliyor ve kullanıcıların 2 ayda bir şifrelerinin değiştirmesi gerektiği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum