Yatırım yapmaya başla!

Siber Korsanlar Sahte Flash Uygulaması ile Apple Bilgisayarlarını Hedef Alıyor

İnternet üzerinde Flash Player uygulaması sanılan zararlı yazılımların çok sayıda Apple bilgisayarını olumsuz etkilediği belirtildi.
Siber Korsanlar Sahte Flash Uygulaması ile Apple Bilgisayarlarını Hedef Alıyor

İnternet dünyasında siber korsanlar her geçen gün daha geniş mecralarda faaliyet göstermek adına pek çok zararlı yazılım geliştiriyor. Bu anlamda Apple’ın geliştirmiş olduğu Mac bilgisayarlar yıllar boyu sahip olduğu güvenlik ile ön plana çıkmıştır. Ancak zararlı yazılımların etki alanı o derece genişledi ki, güvenliği ile öne çıkan Mac bilgisayarlar bile bu durumdan etkilenmeye başladı.

Siber korsanlar Mac bilgisayarları sahte bir Flash yazılımı ile hedef aldılar. Confiant tarafından yapılan araştırmalarda ilk olarak bazı web siteleri üzerinden sahte Flash Player yazılımlarının yerleştirildiği ortaya çıktı. Adobe harici sayfalar aracılığı ile söz konusu Flash uygulamasını indiren Mac kullanıcıları, söz konusu zararlı yazılımdan etkilenmek durumunda kaldılar.

1 Milyona Yakın Bilgisayar Etkilendi

1 Milyona Yakın Bilgisayar Etkilendi

Flash Player adıyla üçüncü kaynak web sitelerinden indirilen sahte yazılımın 1 milyondan fazla Mac bilgisayarı etkilediği belirtiliyor. Her ne kadar Avast ve Kaspersky gibi çeşitli antivirüs yazılımları, sahte uygulamayı yakalamış olsa da, çok sayıda bilgisayarın zararlı yazılıma maruz kaldığı ifade edildi. Shlayer adı verilen sahte Flash uygulaması, Safari tarayıcısına bulaşıyor.

Aslında Flash Player yazılımı tarayıcıların içerisinde aktif durumda değil. Ancak bazı kullanıcılar ihtiyaç halinde bu uygulamayı aktif hale getiriyor. Eğer ki sahte Flash yazılımı tarayıcıya yerleşmiş ise bilgisayarlardaki kişisel bilgilere siber korsanlar ulaşabiliyor.

Adobe ise kullanıcıların Flash uygulamalarını yüklemek için kendi sitelerinden başka bir kaynağa gitmelerini önermiyor. Gelinen gün itibariyle tarayıcıların Flash gereksinimi minimuma inmiş durumda. Adobe ise yıllardır geliştirmiş olduğu yazılımı 2020 yılından itibaren tedavülden kaldırmaya hazırlanıyor. Aynı şekilde Google da, Chrome tarayıcısında önümüzdeki günlerden itibaren Flash yazılımına yer vermeyeceğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum