Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sektör Temsilcileri Yağlık Ayçiçeği Üretimi için Destek İstiyor

Trakya Birlik Genel Müdürü Çalen, ilgili bakanlıklarla görüşerek, yağlık ayçiçeği üretiminin artırılması yapılması gerekenleri iletti.
Sektör Temsilcileri Yağlık Ayçiçeği Üretimi için Destek İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyon nedeniyle en çok konuşulan konulardan biri de gıda sorunu oldu. Ukrayna dünyanın en büyük buğday ve ayçiçek yağı üreticilerinden biri olduğu için tedarik sıkıntısı endişesi baş gösterdi.

Trakya Birlik yönetiminin, yağlık ayçiçeği üretimini artırma konusunda destek talebinde bulunmak için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştüğü öğrenildi.

Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çalen, yağlık ayçiçeğinin hem tarım hem de sanayi ürünü olması nedeniyle her iki bakanla da görüştüklerini ve yağlık ayçiçeği üretimi ile bulunurluk oranının yükseltilmesi konusunu değerlendirdiklerini ifade etti.

Çukurova’da ayçiçeği ekilişlerinin tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Çalen, Trakya’da ise ekimlerin Mart orasında başladığını açıkladı.

Ülke genelinde Mayıs ortasına kadar ekimlerin tamamlanmış olacağını belirten Çalen, “Ülkenin ihtiyaç duyduğu yağlık ayçiçeğinde yüzde 60-70 yeterliliğe sahibiz. Ülkenin kendi kendine yetmesi için üretimi 1 milyon 700 bin ton seviyelerinden 3 milyon ton seviyesine yükseltmemiz lazım. Tarım yapılabilir arazilerin suyla kavuşturma oranını yükseltirsek bu riski bertaraf etmiş olacağız.” dedi.

Bakan Kirişçi’ye üretimde prim desteğinin yanında, ikinci ürün yağlık ayçiçeği üretimine ilave destek verilmesi ve sulama yatırımları konusundaki ihtiyaçları belirttiklerini söyledi. Bunun yanında ülke üretiminin yükseltilmesi için kapalı devre sulama yatırımlarının çoğaltılması gereğini de ilettiklerini sözlerine ekledi.

Trakya’daki Ekim Alanı Geçen Yıla Göre Arttı

Trakya’daki Ekim Alanı Geçen Yıla Göre ArttıÜlkenin yağlık ayçiçeği üretiminin yarısının Trakya’dan sağlandığını söyleyen Çalen, ekim alanının geçen yıla göre yüzde 10-15 oranında artmasını öngörüyor. Diğer üretim alanlarında ise daralma ihtimali olduğunu belirtti.

Daralmanın önüne geçebilmek için ayçiçeği fark desteği ödemesinin ve ikinci ürün desteğinin verilmesi gerektiğini dile getirdi. Sözlerine “Rusya-Ukrayna Savaşı özelinde yağlı tohumların dışardan tedariki konusunda daha hassas döneme girdik. Yurt içinde bu üretimin artmasını önceleyelim.” şeklinde devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu