Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şeker Fiyatlarındaki Artış Bakanlığı Harekete Geçirdi

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, rekabeti bozan faaliyetler olduğu gerekçesiyle, şeker fabrikalarına yönelik inceleme başlatıldığı belirtildi.
Şeker Fiyatlarındaki Artış Bakanlığı Harekete Geçirdi
Yorum

Son zamanlarda artan gıda fiyatları nedeniyle, haksız rekabetin engellenmesine yönelik denetimler hız kazandı. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı tarafından şeker fabrikalarına yönelik yeni bir açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Temel gıda ürünleri arasında yer alan şekerde adil rekabeti bozan faaliyetler olduğuna dikkat çekildi. Ticaret Bakanlığı son döneme kamuoyuna yansıyan hususları işleme aldığını ve şeker fabrikaları tarafından incelemeler yapıldığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı basın açıklaması
Kaynak: Twitter

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamında, “Ticaret Bakanlığı olarak hem düzgün iş yapan tacir ve esnafımızı, hem de tüketicimizi korumak için serbest piyasa koşulları içinde bütün tedbirleri kararlılıkla almaya devam etmekteyiz.” ifadeleri kullanıldı.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi ve son olarak Rusya ile Ukrayna arasında cereyan eden savaş, emtia fiyatlarında artışlar yaşanmasına neden oldu. Bu artışlardan en çok etkilenen gıda ürünlerinden biri ise şeker oldu.

Gıda sanayi sektöründe kullanılan şeker fiyatlarında üç kata yakın artış gerçekleşti. Sektör temsilcileri, ülkedeki şeker stoklarının Ağustos ayına kadar yeteceğini bildiriyor. Türkiye, Rusya, Fransa, Almanya, ABD’nin ardından pancar şekeri üretiminde dünyada 5’inci sırada bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu