Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Kurucu Ortağından Çarpıcı Amazon ve Gen Düzenleme Teknolojisi Açıklamaları

Facebook’un kurucu ortağı olan ünlü girişimci Sean Parker, Amazon ve gen düzenlemesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Facebook’un Kurucu Ortağından Çarpıcı Amazon ve Gen Düzenleme Teknolojisi Açıklamaları

Facebook’un kurucu ortağı olan ünlü girişimci Sean Parker, bugün Milken Institute MENA Summit’te yaptığı bir konuşmada Amazon’un gizliliği Facebook’tan daha fazla ihlal etmesi konusunda endişelendiğini söyledi. Amazon’un özel konuşmaları nasıl sakladığı ve dinlediği konusunda hiçbir sınırın bulunmadığını dile getiren Parker, bu kayıtların potansiyel olarak kişiye karşı bir mahkemede ya da başka amaçlar için kullanılabileceğini kaydetti.

“Alexa destekli bir cihazın önünde sohbet ediyorsanız, Amazon size hiçbir mahremiyeti garanti etmiyor” diyen Parker, bu açıklamalarıyla teknoloji devini topa tuttu. Keza Amazon daha önce de benzer suçlamalarla gündeme gelmiş, şirketin teknolojisiyle ilgili endişelerin artmasına yol açmıştı.

Sean Parker: Amazon Size Herhangi Bir Mahremiyet Vaat Etmiyor

Sean Parker: Amazon Size Herhangi Bir Mahremiyet Vaat EtmiyorÖrneğin geçen yıl bir Echo cihazı, gizlice bir ailenin konuşmalarını kaydetmiş ve rasgele bir kişiye gönderm, Amazon bunu cihazın bir dizi komutu yanlış yorumlamasına bağlamıştı.Geçen ay CNBC’ye konuşan Amazon’un üst düzey yöneticilerinden Pete Thompson da şirketin güvenlik ve veri gizliliğini son derece ciddiye aldığını aktarmıştı.

Bu arada Facebook ise kullanıcı verilerini nasıl topladığıyla ilgili sorular arasında düzenleyici endişeleriyle karşı karşıyaydı. Öyle ki geçen hafta Almanya, Facebook’un diğer sitelerden topladığı izinsiz verilerin kullanımına yasak getirmiş, yasağın WhatsApp ile Instagram’ı da kapsadığı bildirilmişti. Parker, burada veri gizliliği ve güvenliği konusunda kendi güvenliklerini sağlamalarının teknoloji şirketlerinin kendi finansal çıkarlarına aykırı olduğunu vurguladı.

Ve eğer kamu diyaloğunun bu şirketlerin davranışlarını değiştirmezse o zaman bir hükümet sorunu haline gelebileceğini anlattı. Haberde Napster’ın da kurucusu olan Parker’ın iki yıldan az bir süre sonra 2006’da Facebook’tan ayrıldığı, Spotify’ın erken dönem yatırımcıları arasında yer aldığı ve 2016’da kanser için tedaviler araştırıp geliştirmek için Parker Institute for Cancer Immunotherapy’i kurduğu hatırlatıldı.

Sean Parker: Elon Musk’ın Robot Kabuslarını Unutun ve Gen Düzenleme için Kaygılanın

Sean Parker: Elon Musk’ın Robot Kabuslarını Unutun ve Gen Düzenleme için KaygılanınTüm bunların yanında Parker, dünyanın gen düzenlemede ilerleme hakkında konuşmaya başlaması gerektiğini de söyledi. Teknoloji gurusu, dünyanın Elon Musk’ın dünyayı ele geçiren robotların kıyamet tahminleriyle çok meşgul olduğunu bunun yerine gen düzenlemenin etiğinin tartışılması gerektiğini belirtti.

39 yaşındaki girişimci Tesla’nın kurucu ortağının robotlarla ilgili gelecek ile ilgili tahminlerinin, kamu güvenliği ile ilgili daha önemli soruları örtbas ettiğini savundu. “Yapay zeka hakkında çok fazla konuşuyoruz” diyen Parker, çok fazla insanın Elon Musk’ın dünyayı ele geçiren ve insanoğlunu köleleştiren yapay süper zeka distopik çizgi roman vizyonundan etkilendiğini ifade etti.

Ve endişelenmemiz gereken yerin bundan ziyade, gen düzenleme hakkında olması gerektiğini bildirdi. Dünyanın gen düzenleme etiğiyle ilgilenmekte haklı olduğunu söyleyen girişimci, örneğin bunun ciddi rahatsızlıklara sahip olduğu öğrenilen doğmamış çocukların ebeveynleri için zor sorular ortaya attığını dile getirdi. “Ya da genetik testten geçiyorsunuz ve kalıtsal bir bozukluğu düzeltmek için fırsat veriliyor” diyen Parker, şu anda odağının kanser için tedavi bulmak dahil başka öncelikler üzerinde olduğunu belirti.

Risk sermayedarlarının insan genomunun dizilimi gibi yeni araçlardan dolayı sektöre girdiklerinin üzerini çizen Parker, teknolojilerin insan DNA’sının neredeyse bir programlama dili olarak ele alınabileceği noktaya yakın olduğunu söyledi. Ayriyeten konuşmasında şu sözlerle dikkat çekti: “Bu tıbbın tüm bölümlerine dokunacak ve daha düşük fiyatlar yaratacak bir devrim. Rekabet ve pazara gelen daha fazla ilaç daha düşük fiyatlar anlamına gelecektir. Hastalıklar yeni nesil biyo-teknoloji şirketleri tarafından ele alınacaktır.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum