Yatırım yapmaya başla!

Yapay Zekanın Babasına Göre Teknolojiden Korkmaya Gerek Yok!

Yapay zekanın babası olarak da tanımlanan Jürgen Schmidhuber, teknolojiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde…
Yapay Zekanın Babasına Göre Teknolojiden Korkmaya Gerek Yok!

Yapay zekayla ilgili farklı yorumlar gündemi meşgul etmeye devam ederken, konunun uzmanından gelen açıklamalar dikkat çekti. Yapay zeka şirketi NNAISENSE’nin kurucu ortağı ve baş bilim insanı olan Jürgen Schmidhuber, insanların teknolojiden korkmaması gerektiğini söyleyerek bunun nedenlerinden bahsetti. “Endişelenecek herhangi bir şey varsa, insanların kendilerine benzeyen varlıklar hakkında endişelenmeleri gerekir” diyen Schmidhuber, söz konusu açıklamalarıyla büyük yankı uyandırdı.

Yapay zekanın babası olarak da bilinen ünlü bilim insanı, sonunda işbirliğinin yapılma ya da aşırı rekabete dönüşme ihtimallerinden bahsetti.

Jürgen Schmidhuber Yapay Zeka Açıklamalarıİlaveten Schmidhuber, yapay zekanın gelecekteki en büyük ilgisinin diğer yapay zekalar olacağını söyledi. “Yapay zeka bir gün insanoğlundan çok daha zeki olacak” diyen bilim insanı, “temel olarak 80’li yıllardan bu yana yapay zeka üzerinde çalışıyorum ve inanıyorum ki onların benden çok daha zeki olduğu günleri görebileceğim” yorumunu yaptı.

Diğer taraftan; Schmidhuber’in bu yorumları akıllara yapay zekayla ilgili hiç iyimser olmayan Elon Musk’ın görüşlerini getirdi.

Jürgen Schmidhuber Elon Musk'a Yapay Zekadan Korkmaması Gerektiğini AnlatmışSonuçta Elon Musk Birleşmiş Milletler’e katil robotları yasaklayın çağrısı ve konuyla ilgili daha pek çok hamlesiyle tanınan biri. Öyle ki ünlü girişimci yapay zekanın nükleer silahlardan çok daha tehlikeli olduğunu söylemiş, bu alandaki faaliyetlerin durdurulması gerektiğini savunmuştu.

Bu noktada; Schmidhuber’in Elon Musk’la ilgili açıklamalarına değinebiliriz. Çünkü ünlü bilim insanı CNBC’ye yaptığı açıklamada Musk’la konuştuğundan da şu şekilde bahsetti.

“Elon Musk’la bu konudaki korkularını gidermek için saatlerce konuştum ve ona yapay zekanın bizden daha zeki olacağını, bir noktada insanlara olan ilgilerini kaybedeceklerini söyledim.”

Jürgen Schmidhuber Yapay Zekanın İnsanların İyiliği için Çalıştığını SöylüyorAyrıca yapay zekanın gelecekteki ilgi alanının diğer yapay zekalar olacağı konusunda ısrar eden Schmidhuber düşüncesini; “Laboratuvarlarımızda halihazırda kendi hedeflerini oluşturan ve insanların onlara söylediği şeyleri taklit etmeyen yapay zekalar var” sözleriyle destekledi.

Öte yandan Schmidhuber’e göre; yapay zeka araştırmalarının % 95’i insan yaşamını daha uzun, sağlıklı ve mutlu hale getirmek üzerine kurulu. Geri kalan % 5’lik kısmın ise askeri araştırmalarda kullanıldığı bilinmesine rağmen yine de endişelenecek bir şey yok. Çünkü yapay zekanın babasına göre bu teknolojinin amacı insanların hayatını daha yaşanılır kılmak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum