Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Savaş Son Yılların En Hızlı Avrupalı Göçüne Yol Açtı

Rusya saldırısının şiddetini giderek artırırken, binlerce Ukraynalı savaş nedeniyle akın akın ülkesini terk etmek zorunda kalıyor. İşte bir haftanın bilançosu…
Savaş Son Yılların En Hızlı Avrupalı Göçüne Yol Açtı
Yorum

Rusya – Ukrayna savaşında yedinci güne girildi. Günlerdir güçlü bir direniş gösteren Ukrayna, dün gece en zorlu sınavlarından birini verdi. Rus güçlerinin Kiev ve Harkov’a saldırıları nedeniyle sivil kayıplar olduğu öğrenildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün yaptığı açıklamada müzakere yapılıyorsa Rusya’nın en azından insanları bombalamayı bırakmasını istedi.

Türkiye Cumhuriyeti karayolu ile günlerdir Ukrayna’da yaşayan vatandaşlarını tahliye ediyor. Ülke halkı ise kitleler halinde savaştan kaçıyor. İlk tercih edilen ülkeler; Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Moldova ve Yunanistan oldu.

Reuters’ın haberine göre son bir haftada 700 bin Ukraynalı ülkesini terk etti. Bunun on yıllardır Avrupa’daki insanların en hızlı yerinden edilmesi olduğu söylendi. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın Putin hakkında “Vahşetinin arttığını göreceğiz. İstediğini yapmıyor, şehirleri kuşatıyor, geceleri onları acımasızca bombalıyor.” yorumunu yaptığını aktarıldı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Jenaz Lenarcic, Pazar günü yaptığı açıklamada, en az 4 milyon kişinin sığınmacı durumuna düşeceğini ve komşu ülkelerde 18 milyon kişinin etkileneceğini söylemişti.

Müzakerenin 2. Turu Bugün Yapılacak

Müzakerenin 2. Turu Bugün Yapılacakİki ülkenin heyeti Pazartesi günü Belarus sınırında bir araya gelip, barış müzakeresi yapmıştı. Ancak bu görüşmeden bir sonuç alınamayınca, ikincisinin yapılmasına karar verildi. Bugün yapılacak olan ikinci tur müzakere için önce ertelendiğine dair bilgi aktarımı oldu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kendilerinin görüşmeye hazır olduğunu fakat Ukraynalı yetkililerin gelip gelmeyeceğinin net olmadığını bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’nın ise görüşmenin günün ilerleyen saatlerinde yapılacağını açıkladığı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu