Yatırım yapmaya başla!

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 15 Oscar Heykeli

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 15 Oscar Heykeli

Oscar heykeli hiçbir zaman sıradan bir eser olmamıştır ve birçok oyuncunun hayalinde bir kere bile olsa bu ödülü almak vardır. Peki, bu ödül nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Her Oscar heykeli, tamamen el yapımı ve 17 kişinin yaklaşık 40 saatlik çabasıyla oluşur. Eskiden bronzdan yapılan heykel, şimdi kalay alaşımından yapılmaktadır. Buna ek olarak heykeller; ilk önce bakır, sonra nikel, daha sonra gümüş ve son olarak 24 karat altın ile kaplanır. Her heykelcik, kesinlikle çok değerlidir…

Bu heykeller daha sonra açık arttırmalarla satılır. Tabi heykelin fiyatı da, filmin değer ölçütüyle paralel bir yol izler. Eğer tam bir film severseniz, bu derleme bence tam size göre. İşte açık artırmalarda satılmış en pahalı 10 Oscar Heykeli sizlerle:

10 1946 “Yavru Geyik” En İyi Renk Yönetmeni Oscar’ı

Satış fiyatı: 128.066 Dolar

1946 "Yavru Geyik" En İyi Renk Yönetmeni Oscar'ı“Yavru Geyik”, Florida’da bir çiftçi çocuğunun kahverengi geyik yavrusunu alıp büyütmesini ve sonunda ailesinin, yetiştirdikleri ürünleri korumak için geyiği öldürmesini konu alır.

Film, “En İyi Renkli Sinematografi” ve “En İyi Sanat Yönetmenliği” olmak üzere iki Oscar ödülü almıştır.

9 1949 “Küçük Kadınlar” Renk Yönetmenliği Oscar’ı

Satış fiyatı: 154.962 Dolar

1949 "Küçük Kadınlar" Renk Yönetmenliği Oscar'ı1949 yapımı Küçük Kadınlar filmi “En İyi Renk Yönetmenliği” ödülünü aldı. Oscar açık arttırmada, şaşırtıcı bir şekilde 150.000 $’ın üzerinde satılmıştır.

8 1943 “Daha Neşeli” Charles Coburn’un En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu Oscar’ı

Satış fiyatı: 170.459 Dolar

1943 "Daha Neşeli" Charles Coburn'un En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu Oscar'ı1943 yılına kadar, “En İyi Yardımcı Aktörler”, ünlü altın kaplama Oscar Heykeli yerine plaket alıyorlardı. Coburn’un aldığı bu ödül, yardımcı oyuncuların aldığı ilk Oscar heykeli olma özelliğine sahiptir. Bu yüzden Oscar’ın bu kadar pahalı olmasına şaşırmamak lazım.

2. Dünya Savaşı sırasında, konut sıkıntısını vurgulanan bu romantik komedi, Charles Coburn’un hayranlık verici performansı ile daha da popüler olmuştur.

7 1946 “Hayatımızın En Güzel Yılları” Hugo Friedhofer En İyi Müzik Oscar’ı

Satış fiyatı: 187.511 Dolar

1946 "Hayatımızın En Güzel Yılları" Hugo Friedhofer En İyi Müzik Oscar'ıBir 2. Dünya Savaşı filmi de “Hayatımın En Güzel Yılları” filmidir. 1946 yılı Oscar Ödülleri’nde 6 Oscar alan film olarak unutulmazlardan oldu. Filmin müziklerini yapan Hugo Friedhofer ise “En İyi Müzik” Oscarı’na layık görüldü.

6 1947 “Çifte Hayat” Ronald Colman En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı

Satış fiyatı: 206.250 Dolar

1947 "Çifte Hayat" Ronald Colman En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ıColman, “Çifte Hayat” adlı siyah beyaz filmden ödül kazandı. 1950’de Oscar ödülü kazananların, ödülü satması yasaklandı. Koleksiyoncular için 1947 Ronald Colman “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ı bu nedenle çok önemliydi.

5 1939 “Uğultulu Tepeler” Gregg Toland’ın Görüntü Yönetmeni Oscar’ı

Satış fiyatı: 226.876 Dolar

1939 "Uğultulu Tepeler" Gregg Toland'ın Görüntü Yönetmeni Oscar'ı“Uğultulu Tepeler” hala İngiliz edebiyatının klasiklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak, 1939 dönemi Oscar Ödülleri Töreni’nde çok da iyi bir gece geçirmedi. Film, gecede sadece “En iyi Görüntü Yönetmeni” Oscar’ı aldı.

4 1941 “Vadim O Kadar Yeşildi ki” En İyi Görüntü Oscar’ı

Satış fiyatı: 274.520 Dolar

1941 “Vadim O Kadar Yeşildi ki” En İyi Görüntü Oscar'ıO yıl, “Yurttaş Kane”, “Malta Şahini” ve “Çavuş York” gibi ünlü filmler “En İyi Görüntü” dalına aday oldu. Fakat jüri “Vadim O Kadar Yeşildi ki” filmini seçti. Başyapıtlarla yarışan yönetmen John Ford, rekabet dolu bu yılda Oscar Ödülü almaktan gurur duymuş olmalı.

3 1931 “Skippy” En İyi Görüntü Oscar’ı

Satış fiyat: 301.973 Dolar

1931 "Skippy" En İyi Görüntü Oscar’ıNorman Taurog “Skippy” ile Oscar aldığında, 32 yaşındaydı. Oscar alan en genç yönetmen olduğu için rekorlar kitabına girdi. Genç olmasına karşın filmde amatör hiç bir şey yoktu.

Nate Sanders Açık Artırması’nda, Oscar Heykeli 300.000 doların üzerinde satıldı.

2 1933 “Cavalcade” En İyi Görüntü Oscar’ı

Satış fiyat: 332.165 Dolar

1933 "Cavalcade" En İyi Görüntü Oscar’ıBu ödül, film şirketinin ilk Oscar Ödülü oldu. Noel Coward’ın yönetmeni olduğu “Cavalcade”, bir tiyatro oyunun filme yorumlanmasıydı.

Ödül töreninin sunucusu Will Rogers’ın, yönetmen adını Frank Capra olarak anons etmesi gerekirken, Frank Lloyd olarak duyurdu. Kısa süren karışıklık düzeltildi ve Capra ödülüne kavuşabildi.

1 1941 “Yurttaş Kane” Herman Mankiewicz’in En İyi Senarist Oscar’ı

Satış fiyatı: 332.165 Dolar

1941 "Yurttaş Kane" Herman Mankiewicz'in En İyi Senarist Oscar'ı“Yurttaş Kane” Amerikan Film Enstitüsü tarafından yapılan “En Harika Amerikan Filmi” olarak gösterilir. Nate Sanders Açık Artırması’nda satılan en yüksek değerdeki Oscar Heykeli’dir. Sinema tarihinin unutulmayacak efsane filmlerinden olan Yurttaş Kane, sizce de daha fazlasını hak etmiyor mu?

Hepimizin hayranlıkla izlediği bu başyapıtların, girdikleri rekabet sonunda aldıkları ödülün adıdır Oscar… Yolu beyaz perdeden geçen her aktörün ve yönetmenin hayallerini süsler, kırmızı halıdan geçerek o kürsüye çıkmak. Onlar için bu kadar değerli olan bu heykelciğin açık arttırma ile satış değerine göz attık, sizce “onlar için paha biçilmez bu ödüllere” ödenen ücretler yeterli mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum