Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şangay Kamu Hizmetlerinde Metaverse Kullanmayı Planlıyor

Beş yıllık plan çerçevesinde, kamu hizmetleri, işletmeler, eğlence ve endüstriyel üretimde bir metaverse kullanılması düşünülüyor. Detaylar haberde…
Şangay Kamu Hizmetlerinde Metaverse Kullanmayı Planlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in en kalabalık şehri olan Şanghay, önümüzdeki beş yıl içinde kamu hizmetlerinde bir metaverse kullanmanın yollarını arıyor. Şangay Belediye Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri komisyonu, beş yıllık kalkınma planını 4 başlık üzerinde özetledi. Bunlar arasında metaverse de yer alıyor.

Komisyon metaverse’in kamu hizmetlerinde, sosyal eğlencede, endüstriyel üretimde, üretim güvenliğinde ve elektronik oyunlarda kullanımını teşvik etme çağrısında bulundu. Çin’in yeni teknolojiye olan ilgisi son yıllarda değişmedi ve bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturma çabaları ülkeyi, CBDC ihracında lider konuma taşıdı.

Mart ayında, Çin Devlet Konseyi, keşif için bu aynı cephelerin çoğunu içeren beş yıllık kalkınma planını yayınladı. Blockchain terimi ilk kez Çin’in 2021’den 2025’e kadar uzanan önümüzdeki beş yıl için planlarında yer alıyor.

Metaverse, son dönemde birçok büyük şirketin ilgi alanı haline geldi. Ekim ayında Facebook, metaverse teriminin popülerliğinden yararlanmak için şirketin adını Meta olarak değiştirdi. Çin Halk Bankası’nın metaverse ve NFT’ler konusundaki uyarısına rağmen, 1000’den fazla Çinli işletme, bu alana yönelik girişimler gerçekleştirdi.

Çin’in arama motoru devi Baidu, Tencent ve Alibaba ile birlikte metaverse teknolojileri üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu