Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanal Paralar İnsanların Gözünü Neden Kör Ediyor?

Sanal paralar gün geçtikçe büyüyen bir ilgiyle hayatımıza giriyorlar. Ama bu durumun insanların gözünü kör ettiği ve endişelerin arttığı söyleniyor. İşte detaylar:
Sanal Paralar İnsanların Gözünü Neden Kör Ediyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Sanal paralarla ilgili her gün yeni bir haber çıkıyor ve bizleri şaşkına uğratıyor. Bir anda yükselişe geçen bitcoin ve ethereum gibi popüler kripto paraların, insanların gözünü kör ettiği söylendi. Elbette bu mecazi bir anlamda kullanıldı; ama mevcut durum bu sözü kanıtlıyor. Saldırgan bir şekilde hem yatırım hem de üretim anlamında büyük bir ilgi görüyorlar.

“İnsanlar hızlı ve kolay parayla kör oldu” yorumu, ethereum kurucu ekibinden Charles Hoskinson tarafından geldi. Bir uyarı niteliğindeki bu yorum, büyük bir finansal çılgınlığa işaret ediyor.

Ethereum Kurucularından Charles Hoskinson

Zaten hepimiz hızlı para kazanma yolları arayıp duruyorduk. Mümkünse en kolay şekilde para kazanalım ve bir an önce köşeyi dönelim, istiyorduk. Kripto paraların, özellikle 2017 yılının başından bu yana göstermiş olduğu iyi performans, bu arzuya sahip kişilerin ilgisini doğrudan çekmiş oldu. Ama henüz tam anlamıyla bir düzen içerisinde seyretmeyen sanal paralar için şu anki durum, finansal çılgınlık olarak yorumlanabilir.

Hoskinson ethereum kapsamında ICO durumunun “pimi çekilmiş saatli bomba” olduğunu da söyledi. Kripto paralardaki ani yükselişin, bu insanların dikkatini hemen çektiğini de sözlerine ekledi.

ICO pimi çekilmiş bomba

ICO kısaltması Initial Coin Offering kelimelerinden türetilmiştir ve kitle fonlaması ile kripto para projelerine fonlama getirerek katılımcılara hissedarlık vermektedir. Yatırım ve madenciliğe ek olarak ICO’nun bu kadar dikkat çekmesinin nedeni de sağladığı hissedarlık durumudur. Yine de henüz tam anlamıyla geleceği bilinmeyen kripto para projelerine ortak olmanın neler getireceği bilinemez.

Ethereumun 2017’nin başından bu yana 33 kat değer kazandığını söyleyen Hoskinson, kripto paralardaki yükselişi baş döndürücü olarak tanımlıyor.

Kripto Paraların Yükselişi Baş Döndürücü

Hoskinson, ICO tarafından Bancor isimli bir startup’ın 3 saatte adı açıklanmayan yatırımcılardan 150 milyon dolar topladığını da söylüyor.

Bancor 3 Saatte 150 Milyon Dolar Topladı

Yapılan işlerin aynı olmasına karşın insanların startup şirketlerin ICO’larına büyük ilgi göstermesinin, hızlı ve kolay paranın insanın gözünü kör ettiğinin göstergesi olarak tanımlanıyor. Bu kadar ilgiye rağmen sektördeki endişenin de yüksek olduğu bilinen bir gerçek.

Tek işlemde 208 milyona varan arzlara ulaşan kripto para ICO’ları, 2017’nin başından bu yana 1,3 milyar dolar toplamış durumda. Ama kurucular başta olmak üzere sektörün önde gelenlerinin endişeleri de artmaya devam ediyor.

ICO'lar 1,3 Milyar Dolar Topladı

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ICO’ların sürdürülebilir olmadığını düşünüyor ve finansın ‘Vahşi Batısı’ benzetmesini yapıyor.

Brad Garlinghouse ICO'lar Sürdürülemez

Anlayacağınız gibi kripto para piyasasında görüş ayrılıkları had safhada devam ediyor. Kimilerine göre gelecekte paranın yerini alacaklar. Kimilerine göreyse kripto para diye bir şey yok ve ekran kartı üreticileri gibi çeşitli kişilerin rant elde edebilmek için ortaya çıkarttıkları koca bir yalan.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu