Yatırım yapmaya başla!

Samsung Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Akıllı Telefon Üreticisi Olmaya Devam Ediyor

Canalys tarafından yapılan araştırma 2020’nin ilk çeyreğinde Türkiye’de en çok satılan akıllı telefonları ortaya koydu.
Samsung Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Akıllı Telefon Üreticisi Olmaya Devam Ediyor

Gelişen teknoloji ile beraber akıllı telefon modellerine sürekli yenileri ekleniyor. Piyasada faaliyet gösteren akıllı telefon üreticileri kullanıcıları memnun etmek adına çok sayıda cihaz geliştiriyor. Giriş ve orta seviye telefonların yanı sıra yapılan tanıtımlarda tüm dikkatler amiral gemisi modellere çevriliyor.

Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi, OPPO gibi pek çok akıllı telefon üreticisi yeni nesil modeller ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Küresel pazarda uzun yıllardır Samsung’un rakiplerine nazaran bir üstünlüğü bulunuyor. Ancak yapılan son araştırma Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD yasağına rağmen Samsung’u Nisan ayında geçtiğini ortaya koyuyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde akıllı telefonlar kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Yapılan son araştırma Türkiye’de en çok satış yapan akıllı telefon üreticisini ortaya koydu. Canalys araştırmasına göre Samsung liderlik koltuğunda oturmaya devam ediyor. Çinli OPPO ise büyüme oranı ile dikkat çekiyor.

Samsung Zirvede Olmaya Devam Ediyor

Samsung Zirvede Olmaya Devam Ediyor

Ülkemizde son yıllarda kur farkı ve artan vergiler nedeniyle üst seviye modellerin satış oranlarında düşüş yaşandığı belirtiliyor. Kullanıcıların ağırlıklı olarak giriş ve orta seviye modellere yöneldiği ifade ediliyor. Araştırma şirketi Canalys tarafından paylaşılan son rapor, 2020’nin ilk çeyreğinde Türkiye’de en çok satış yapan akıllı telefon üreticilerini gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Samsung ülkemizdeki liderliğini sürdürüyor.

Teknoloji devi Türkiye pazarının yüzde 30’unu elinde tutuyor. Ancak geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 11 oranında bir daralma yaşandığı belirtiliyor. İkinci sırada ise Huawei yer alıyor ve Çinli şirket yüzde 17’lik bir daralma yaşadı ve yüzde 24 paya sahip. Huawei’nin düşüşünde ABD yaptırımları nedeniyle Google servislerinin eksikliğini gösterebiliriz.

OPPO Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

OPPO Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

Bir diğer Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi ise yüzde 339 oranındaki büyümesi ile dikkat çekiyor ve pazarın yüzde 17’sini elinde tutuyor. Ülkemizde dördüncü sırada yer alan akıllı telefon üreticisi ise Apple olmakta. ABD’li şirketin yüksek fiyat ile piyasaya sunduğu iPhone modelleri, uygun fiyatlı rakiplerinin gölgesinde kalmış görünüyor. Apple yüzde 7 pazar payına sahip olmakta.

Araştırmada inanılmaz yükselişi ile dikkat çeken OPPO’nun öne çıktığını söyleyebiliriz. Şirket yakın geçmişte Türkiye pazarına giriş yaptı ve kullanıcılardan büyük ilgi topladı. Şirketin yüzde 5833 oranında büyüme gerçekleştirdiği görünüyor. Xiaomi ve OPPO’nun hızlı yükselişi Apple’ın düşüş trendine girmesine neden oluyor. Corona virüsünün yarattığı olumsuz etki nedeniyle akıllı telefon pazarında son yılların en etkili daralması yaşandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum