Yatırım yapmaya başla!

Samsung Neden Olduğu İşçi Hastalıkları ve Ölümleri Nedeniyle Özür Diledi

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, iş yeri koşullarından dolayı hastalanan çalışanlarından ve yakınlarından özür diledi. Detaylar aşağıda;
Samsung Neden Olduğu İşçi Hastalıkları ve Ölümleri Nedeniyle Özür Diledi

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şirketin çip ve ekran üretim hattında çalışanların mesleki hastalığa yakalanmaları hatta hayatlarını kaybetmeleri nedeniyle üzgün olduğunu duyurdu. “Güvenli bir iş ortamı oluşturma konusunda başarısız olduğumuz için özür dileriz” ifadelerinin kullanıldığı açıklama tüm dünyada yankı uyandırırken bunun Samsung’un arabulucunun önerdiği tazminat şartlarını kabul etmesinden haftalar sonra geldiği kaydedildi.

Kaldı ki şirketin özür dilemesi de anlaşmanın koşulları arasındaydı. Samsung’un cihaz çözümleri bölümü başkanı Kinam Kim şirketin yarıiletken ve sıvı kristal ekran üretiminde sağlık tehditlerini yeterli derecede yönetemediğini dile getirdi.

Sonuçta, ABD merkezli haber ajansı Associated Press tarafından uzun süredir raporlandığı gibi burada çalışan düzinelerce işçi lösemi ve beyin tümörü gibi ciddi hastalıklara yakalanmıştı.

Samsung İşçileri Hasta Ediyor Samsung Electronics yöneticisi Kinam Kim de Seul’da işçilerin yakınlarının ve insan hakları savunucularının da katıldığı bir basın toplantısında; “hastalıklara maruz kalan işçilerimizden ve onların ailelerinden içtenlikle özür dilemek istiyoruz” ifadeleriyle dikkat çekti. Ancak bir anlaşma sağlanmasına ve Samsung’un güvenlik standartlarında hatalar bulunduğunu kabul etmesine rağmen, Samsung’un işyeri ortamını henüz hastalıkların doğrudan nedeni olarak kabul etmediği söylendi.

Bu noktada çatışmanın 2007 yılında taksi şoförü Hwang Sang-gi’nin fabrikada çalışan 23 yaşındaki kızının lösemiden öldükten sonra anlaşmayı kabul etmesi üzerine başladığı hatırlatıldı.

Samsung İşçilerinden Özür DilediHwang’ın Yu-mi’nin ölüm nedenini açıklığa kavuşturma ve Samsung’u çalışma koşullarıyla ilgili sorunlardan sorumlu tutmaya yönelik çabaları nihayetinde sonuç vermişti. Basın konferansında konuşan Hwang; “son 11 yıl boyunca yaşadığımız aldatmaca ve aşağılama, meslek hastalıklarından muzdarip olma ve sevdiklerimizin yasını tutmak için hiçbir özür yeterli olmayacaktır, ancak ben bugün Samsung Electronics’in özrünü işyerlerinin güvenliğini artırmak için bir söz olarak kabul ediyorum” dedi.

Anlaşmaya göre Samsung, 1984’ten bu yana çip ve LCD fabrikalarında çalışmış olanların 150 milyon Güney Kore wonu kadar pahalı olabilen lösemi dahil çeşitli hastalıklarının tedavilerini karşılayacaktı.

Samsung Hasta Ettiği İşçilere Tazminat Ödeyecek Tazminat ayrıca düşük ve çocuk kanseri gibi doğuştan hastalıkları da kapsayacaktı. Neticede 2008’den beri düzinelerce işçi hükümetten iş güvenliği talep etmiş, bazıları yıllar süren mahkeme sürüncemelerinin ardından tazminat kazansa da kalan iddiaların yarısı reddedilmiş yarısı ise gözden geçirilmek üzere ötelenmişti. Mağdurların aileleri hastalığa yakalanan yakınlarının tedavi masraflarını karşılamak için birikimlerini harcamış ve hastane faturalarını ödemek için evlerini satmıştı. Bazı işçiler rahatsızlıkların ardından çalışamayacak durumu gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum