Yatırım yapmaya başla!

Samsung ve Huawei 5G Telefon Pazarının Büyük Bölümünü Elinde Tutuyor

2020 yılının ilk çeyrek verilerinde Samsung ve Huawei’nin en fazla 5G cihaz satan firmalar olduğu görülüyor.
Samsung ve Huawei 5G Telefon Pazarının Büyük Bölümünü Elinde Tutuyor

Akıllı telefon üreticileri her yıl yeni modeller ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G teknolojisine sahip cihazlar ile tanışma imkanı bulduk. Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi sektörün önde gelen üreticileri üst seviye amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermeye başladı.

Keza Qualcomm’un Snapdragon 865 ile beraber 5G desteğini akıllı telefon firmalarına sunduğu biliniyor. Akıllı telefon pazarında uzun yıllardır Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un rakiplerine nazaran bir üstünlüğü söz konusu.

5G telefonların hayatımıza girmesi ile beraber şirket bu alanda da liderliği elinde tutuyor. 2020 yılının ilk çeyreğine dair yapılan araştırmada 5G telefon satışlarında Samsung’un ipi göğüslediği görülüyor. Güney Koreli şirketi bu sıralamada Huawei takip ediyor.

Samsung 5G’nin Lideri

Samsung 5G’nin Lideri

Yeni nesil akıllı telefon modellerinde 5G desteği kendisini göstermeye başladı ancak bu modellerin fiyat bakımından oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda altyapının yaygınlaşması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi ile beraber bu telefonların daha ucuza piyasaya çıkacağını belirtiyor.

Yılın ilk çeyreği itibarıyla Samsung ve Huawei’nin öne çıktığı görülüyor. Üreticilerin pazar paylarına bakıldığında Samsung yüzde 34.4, Huawei yüzde 33.2, Vivo yüzde 12, Xiaomi yüzde 10.4, Oppo yüzde 5 ve diğer modeller yüzde 5 olarak sıralanıyor. Samsung geçtiğimiz yıl 6.7 milyon 5G destekli telefon satmış ve pazarın yüzde 54’ünü elinde tutmuştu.

Samsung ile Huawei arasındaki satış rakamı bazındaki farkın oldukça az olduğu görülüyor. Yılın ilk çeyreğinde Samsung 8.3 milyon, Huawei ise 8 milyon 5G telefon satış rakamına ulaştı. Gelecek yıl bu pazarda Apple’ında yeni iPhone modelleri ile rekabete ortak olması bekleniyor. iPhone 12 modellerinde 5G teknolojisinin sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum