Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Samsung’dan Geleceğin Teknolojilerine 22 Milyar Dolarlık Yatırım!

Samsung, önümüzdeki 3 yıl içinde yapay zeka ve 5G teknolojisi gibi büyüme alanlarına 22 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Ayrıntılar haberimizde;
Samsung’dan Geleceğin Teknolojilerine 22 Milyar Dolarlık Yatırım!
Yorum

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, önümüzdeki 3 yıl içinde yapay zeka ve 5G teknolojisi gibi büyüme alanlarına 22 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Bunun, Samsung’un sermaye artırımı, araştırma ve geliştirmeyi içeren toplam 161 milyar dolarlık yatırım planının bir parçası olacağı belirtildi.

Ayrıca şirket söz konusu açıklamasında; bu tutarın büyük bir kısmının Güney Kore’de harcanacağını dile getirdi. Ülkenin en büyük holding grubu Samsung’un yeni büyüme alanlarına yaklaşık 25 trilyon Güney Kore wonu (22 milyar dolar) yatırım yapacağı yönündeki haber sektörde büyük yankı uyandırdı.

Samsung bugünkü duyurusunda ayrıca 22 milyar dolarlık yatırımın dört temel alana yapılacağı bilgilerini de verdi.

Samsung Geleceğin Büyüme Alanlarına 22 Milyar Dolar Bunlar; yapay zeka, beşinci nesil mobil internet teknolojisi, geleceğin otomobilleri için elektronik bileşenler ve biyoeczacılık olarak belirtildi. Samsung’un bu kritik alanlara yönelmesi, şirketin geleceğin firmalarından olmak için işini sağlama aldığını gösterdi. Yapay zeka yeteneğini geliştirmek isteyen Samsung’un ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Rusya ve Güney Kore’de küresel yapay zeka merkezlerindeki araştırmacı sayısını 1000’e çıkartacağı biliniyordu.

Halihazırda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden olan, aynı zamanda Apple gibi şirketler için de çip üreten Samsung’un duyurusu haliyle dikkat çekti.

Samsung Binlerce Kişiye İstihdam YaracatakTeknoloji devinin 22 milyar dolarlık yatırımının, toplam 180 trilyon Kore wonu (161 milyar dolar) değerindeki yatırımın bir parçası olduğu ayrıca aktarıldı.

İlaveten; yatırımın büyük bölümünün 130 trilyon Kore wonu) Güney Kore’de harcanacağının ve bu yatırımlar sayesinde ülkede 700 bin kişiye istihdam yaratılacağının üzeri çizildi. Tüm bunların yanında; firmanın önümüzdeki 3 yıl içinde 25 bin olan çalışan sayısını 40 bine çıkartma sözü verdiği kaydedildi.

Diğer taraftan, Samsung’un ikinci çeyrek bilançosunda teknoloji devinin satışlarının geçen yıla kıyasla düştüğü fakat işletme karının % 6 oranında artarak 13.28 milyar doları bulduğu bildirilmişti. Ve artıştaki en önemli etkenin hafıza kartı ile yarı iletken alanındaki gelirden kaynaklandığı söylenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu