Yatırım yapmaya başla!

Samsung Düşen Karlılık Nedeniyle LCD Panel Üretimini Düşürmeye Hazırlanıyor

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, LCD ekranların karlılığı düşmesi nedeniyle üretimde yavaşlatma yapmaya hazırlanıyor. Şirketin bununla beraber QD-OLED adı verilen yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığı belirtildi.
Samsung Düşen Karlılık Nedeniyle LCD Panel Üretimini Düşürmeye Hazırlanıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung, sektörün pek çok farklı alanında aktif olarak faaliyet gösteriyor. Akıllı telefon, televizyon şirketin liderliğe oynadığı sektörlerin başında geliyor. Güney Koreli teknoloji devi bilindiği üzere pazarın en büyük ekran panel üreticilerinden biri konumunda. Kendi akıllı telefonları başta olmak üzere iPhone modellerinin de büyük bölümünde Samsung üretimi ekranlar mevcut.

Yeni nesil OLED ekranlar ile pazarda büyük yere sahip olan şirket LCD üretiminde de oldukça faal durumda. Günümüzde ekran teknolojisi ağırlıklı olarak OLED panellere kaymakta. Dolayısıyla LCD ekranlara olan ilginin her geçen gün azaldığını söyleyebiliriz. Bu değişim şirketin LCD panellerden sağladığı karlılık oranında da düşmeye neden oldu. Teknoloji devi ise bu durum sonrası LCD üretim bantlarında yavaşlatma yapacağını duyurdu.

LCD Üretimi Yavaşlayacak

LCD Üretimi Yavaşlayacak

Şirket geçtiğimiz günlerde Galaxy Note 10 serisini duyurmuş ve tüm çevrelerden büyük beğeni toplamıştı. Bilindiği üzere yeni nesil akıllı telefonlarda OLED ekran teknolojisi kullanılıyor ve Samsung bu ekranların en büyük üreticilerinden biri konumunda. Ancak Samsung’un diğer yandan iPhone XR gibi orta seviye telefonlara da LCD ekran tedariki yaptığı biliniyor.

Buna rağmen teknolojik gelişmeler nedeniyle LCD ekranlara olan ilgide azalma Samsung’un bu ürünlerden elde ettiği karın azalmasına neden oluyor. Güney Koreli şirket yapmış olduğu açıklama ile LCD ekranların üretimini yavaşlatacağını duyurdu. Alınan karar doğrultusunda 90 bin üretim kapasiteli bir LCD tesisini ve daha sonra 30 bin kapasiteli başka bir üretim bandında faaliyeti durdurulması planlanıyor.

Bugüne kadar şirket aylık 250 bin LCD panel üretim kapasitesine sahipti. Ancak azalan karlılık nedeniyle Samsung’un yeni nesil teknolojilere daha fazla odaklanmak istediği belirtiliyor. Şirketten yapılan resmi açıklamada “Samsung Display olarak kötüye giden kârlılık nedeniyle üretim çıktısını ve tesis operasyonunu ayarlıyor ve LCD üretim bandımızı askıya almayı düşünüyoruz, ancak resmi olarak bir karar vermiş değiliz.” ifadelerine yer verildi.

OLED Panellere Ağırlık Verilecek

OLED Panellere Ağırlık Verilecek

Güney Koreli şirket hem televizyon pazarı hem de akıllı telefon pazarına ürettiği ekran panelleri ile biliniyor. LCD ekranlara dair üretim kısıtlamasına gidecek şirket buradan doğacak açığı OLED ekranlara daha fazla ağırlık vererek doldurmak istiyor. Bununla beraber yeni nesil bir ekran teknolojisi üzerinde çalışan Samsung Display, QD-OLED adı verilen yeni bir panel üzerinde çalışıyor. Şirket halihazırda televizyon ürünleri için QD panel, bilgisayar ve akıllı telefonlar için OLED panel üretimi yapıyor.

QD OLED ile mevcut teknolojilerini birleştirmek isteyen Samsung, yeni bir panel tipi ile sahneye çıkmanın planlarını yapıyor. Samsung Display CEO’su Lee Dong-hoon konuyla ilgili çok fazla detay vermese de yeni bir ekran paneli üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Şirkete yakın kaynaklardan gelen haberlere göre teknoloji devi LCD üretim tesislerinden birini daha QD-OLED üretimine çevirmeyi planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum