Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Samsung Akıllı Telefon Pazarında Güçlenirken Xiaomi, Apple’ı Geçti

Akıllı telefon satışlarına yönelik yapılan bir araştırma Xiaomi’nin Apple’ı geçtiğini ortaya koyuyor.
Samsung Akıllı Telefon Pazarında Güçlenirken Xiaomi, Apple’ı Geçti

Mobil cihazlar artık hemen herkes tarafından kullanılan başlıca teknolojik ürünler haline geldi. Sektörde faaliyet gösteren pek çok üretici birbirinden iddialı modeller ile tüketicilerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Gelişen teknolojinin de etkisiyle her yıl daha üstün ürünlerin tanıtıldığı görülüyor.

Pazarda faaliyet gösteren başlıca üreticiler arasında Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, OPPO, OnePlus ve Vivo gibi şirketler yer alıyor. Bu firmalar farklı seviyelere hitap eden çok sayıda akıllı telefon modeli geliştiriyor. Yapılan pazar araştırmaları ise sevkiyat oranlarını ve kullanıcıların hangi akıllı telefon modellerine daha fazla ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor.

Her dönem yaptığı pazar araştırmaları ile bilinen Gartner, yılın üçüncü çeyreğine dair bir rapor paylaştı. Güney Koreli teknoloji devi uzun yıllardır akıllı telefon satışlarının lideri konumunda. Gartner’ın raporunda da bu durum değişmiyor. Ancak Çinli Xiaomi yükselişi ile dikkat çekiyor.

En Çok Satan Akıllı Telefonlar

En Çok Satan Akıllı Telefonlar

2020 yılında dünyayı etkisi altında alan COVID-19 pandemisinin akıllı telefon satışlarını da olumsuz etkilemesi bekleniyordu. Ancak üçüncü çeyrek verilerine bakıldığında beklentilerin üzerinde bir satış oranına ulaşılmış görünüyor. Gartner raporuna göre Samsung pazardaki liderliğini daha da perçinlemiş görünüyor. Güney Koreli şirket 80 milyondan fazla satış yaptı ve pazardaki payını yüzde 22’ye yükseltti.

Samsung’u bu rekabette Çinli teknoloji devi Huawei takip ediyor. Son dönemde ABD yaptırımları ile gündemden düşmeyen şirket 51 milyonu aşkın akıllı telefon satışı ile ikinci sırada yer alıyor. Şirket geçtiğimiz yılın aynı döneminde 65 milyon seviyesinde akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirmişti.

Yaptırımların etkisiyle Huawei’nin satışlarında önemli bir düşüş yaşandığı görülüyor. Son yıllarda yükselişi ile dikkat çeken şirketlerin başında ise Xiaomi geliyor. Çinli akıllı telefon üreticisi her yıl pazardaki payını artırmayı sürdürüyor. Son rapor üçüncü çeyrekte Xiaomi’nin 44 milyon akıllı telefon sattığını gösteriyor.

Bu rakam geçtiğimiz yıl aynı dönemde 32 milyon olarak açıklanmıştı. Xiaomi’nin bu yükselişi ile Apple’ı geride bırakarak üçüncü sıraya yerleştiği görülüyor. Apple ise satış rakamlarını geçtiğimiz yıl ile aynı seviyede tutuyor. ABD’li şirket her iki dönemde de 40 milyon seviyesinde iPhone satışına sahip. OPPO ise Apple’ın ardından yüzde 8.2 pazar payı ile 5. sırada yer alıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum