Yatırım yapmaya başla!

Samsung Akıllı Telefon Ekranı Pazarının Büyük Bölümüne Hakim Durumda

Yapılan araştırmalar Samsung’un akıllı telefon ekran üretimi ile açık ara lider olduğunu gösteriyor.
Samsung Akıllı Telefon Ekranı Pazarının Büyük Bölümüne Hakim Durumda

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Şirket son yıllarda özellikle akıllı telefon ve akıllı televizyon pazarındaki hakimiyeti ile öne çıkıyor. Pazar araştırmaları Samsung’un dünyanın en çok akıllı telefon satışı yapan üreticisi olduğunu gösteriyor. Teknoloji devi bu telefonların yanı sıra çeşitli parçalarını da üretiyor ve rakiplerine satıyor.

Bu parçaların başında OLED ve LCD ekran panelleri geliyor. Apple’ın iPhone modelleri başta olmak üzere pek çok telefonun ekranının Samsung imzalı olduğunu söyleyebiliriz. Şirket akıllı telefon pazarındaki başarısını ekran paneli pazarında da gösteriyor. Strategy Analytics Handset Component Technologies’in son araştırması Samsung’un ekran pazarındaki payını artırdığını gösteriyor.

Samsung Ekran Pazarının da Lideri

Samsung Ekran Pazarının da Lideri

Yapılan araştırma piyasadaki toplam gelirin 9 milyar dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Samsung ise elde edilen gelirlerin yüzde 51.8’ini kendi kasasına koyuyor. Bu rakam şirketin pazarın yarısından fazlasına hakim olduğunu gösteriyor. Samsung’u yüzde 14.3 ile BOE ve yüzde 8.2 ile Tianma Microelectronics takip ediyor. Güney Koreli şirketin bu başarısında artan OLED talebinin önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Araştırmaya dair açıklamalarda bulunan Strategy Analytics analisti Jeffrey Mathews, “İlk çeyrekte akıllı telefon ekranı pazarı, OLED panellere olan ilginin artması ve LCD panellere yönelik talebin düşüşü nedeniyle önceki yıllara göre farklı şekilde seyretti. LCD ekran gelirlerlerinde ve sevkiyatlarda düşüş var. Samsung Display, ilk çeyrekte büyük akıllı telefon üreticilerinin yüksek talebi ve esnek OLED panelleri sayesinde kazançlarını artırdı” diye konuştu.

Yetkililer COVID-19 nedeniyle tedarik zincirinde kesintiler yaşandığını ve akıllı telefon talebinin azaldığını belirtiyor. Bu nedenle ilerleyen dönemde ekran pazarında da bir yavaşlama beklentisi hakim. Samsung’un ise bu pazardaki hakimiyetini kısa vadede rakiplerine kaptırması oldukça zor görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum