Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Samsung 5G Telefon Pazarında da Rakiplerinin Önünde

Samsung 5G destekli akıllı telefon satışları ile bu alanda da rakiplerini geride bıraktı.
Samsung 5G Telefon Pazarında da Rakiplerinin Önünde
Yorum

Akıllı telefonlar hayatımızın büyük bölümünde yer kaplayan başlıca cihazlar haline geldi. Teknolojinin gelişmesi ile beraber yeni nesil telefonlar kullanıcılara çok daha üst seviye deneyim sunuyor. Son yıllarda özellikle internet altyapısındaki gelişmeler akıllı telefonların internet hızlarında da gözle görülür artış yaşanmasına neden oluyor.

Bilindiği üzere 2019 yılından itibaren 5G destekli akıllı telefonlar tanıtıldı. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi sektörün önde gelen üreticileri bu özelliğe sahip akıllı telefon modelleri tanıttılar. Bugün itibarıyla çok yeni bir teknoloji ve kullanım alanı sınırlı olması nedeniyle 5G’nin oldukça yüksek fiyat ile satın alınabileceğini söyleyebiliriz.

İlerleyen yıllarda 5G’nin çok daha fazla kullanıcı tarafından erişilebilir olacağı belirtiliyor. Şu an için kısıtlı bir alanda olan bu pazarda Samsung’un liderliği dikkat çekiyor. ABD pazarı özelinde yapılan araştırma Samsung’un başarısını gözler önüne seriyor.

Samsung 5G ile Zirvede

Samsung 5G ile Zirvede

Güney Koreli teknoloji devi uzun yıllardır akıllı telefon pazarında rakiplerinin önünde olması ile biliniyor. Şirketin en yakın rakipleri ise Huawei ve Apple olmakta. Samsung’un bu denli yüksek satış oranlarına ulaşmasında üst, orta ve giriş seviyesine yönelik çok sayıda akıllı telefon modeli sunmasının payı büyük.

5G destekli akıllı telefonlar özelinde yapılan araştırmada da Samsung’un liderliği dikkat çekiyor. Araştırma şirketi Counterpoint Search tarafından hazırlanan rapor, Samsung’u ABD pazarında 5G destekli akıllı telefon satışında ipi göğüslediğini ortaya koydu.

Teknoloji devi ABD’de yapılan 5G destekli akıllı telefon satışlarının yüzde 74’üne sahip olmayı başardı. Geçtiğimiz yılın yaz aylarında tanıtılan Galaxy Notte 10 Plus, 5G özellikli modeli ise en çok satan telefon oldu. Rapora göre 2019 yılında ABD’de 5G destekli 2 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Bu rakam dünyadaki tüm akıllı telefon satışlarının yüzde 1’ine karşılık geliyor. Güney Koreli şirketi yüzde 15 ile LG, yüzde 11 ile OnePlus takip ediyor.

5G’de Rekabet Kızışacak

5G'de Rekabet Kızışacak

Huawei’nin listede olmaması ise ABD yaptırımları ile alakalı. Çinli şirket yeni amiral gemilerinin 5G destekli modellerini geliştirdi. Ancak şirkete yönelik yaptırımlar Huawei’nin ABD pazarında yer almamasına zemin hazırladı. Apple’ın iPhone modellerinde ise henüz 5G desteği yer almıyor. Şirketin bu yıl tanıtacağı iPhone 12 modellerinde 5G özelliğini sunmasına kesin gözüyle bakılıyor.

5G satışlarının henüz düşük seviyelerde olması ise altyapının sınırlı olmasına bağlanıyor. Çin, Güney Kore, Japonya, ABD gibi ülkeler altyapı çalışmalarında daha fazla yol aldı. İngiltere, Almanya gibi ülkelerde ise altyapı çalışmaları halen devam ediyor. Ülkemizde de operatörlerin 2020 yılı içerisinde 5G altyapısını abonelerine sunması planlanıyor.

Uzmanlar altyapının yaygınlaşması ve 5G destekli yeni akıllı telefon modellerinin sunulması ile beraber fiyatın da aşağı ineceğini belirtiyor. Apple’ın da bu pazara giriş yapması ile beraber rekabetin çok daha kızışmaya başlayacağı ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu