Yatırım yapmaya başla!

İlk Çeyrek Sonuçlarıyla Rekor Kıran Samsung’dan Apple için Kötü Haber!

2018 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Samsung; bilançosuyla yeni bir rekora imza attığını gösterdi. İşte Güney Koreli devin beklentilerin üzerine çıkan sonuçları ve Apple’ı ilgilendiren yorumu;
İlk Çeyrek Sonuçlarıyla Rekor Kıran Samsung’dan Apple için Kötü Haber!

1938 yılında kurulan Güney Koreli dev şirket, 2018 yılının Ocak – Mart dönemine ilişkin bilançosunu yayınladı. Dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden olan Samsung, açıkladığı bilançoya göre yilk çeyrekte rekor başarıya imza attı.

Karını, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 58’lik artışla on dört milyar dört yüz milyon dolara (15.6 trilyon won) ulaştıran Samsung, gelirini de % 19.8 oranında artışla 60.6 trilyon Güney Kore wonuna yükseltti. Ayrıca ilk çeyrek gelirinin temel olarak bellek yongası işine ve kısa süre önce ilk reklamı çıkan Galaxy S9 gibi amiral gemisi akıllı telefonlarının artan satışlarına dayandığı belirtildi.

Güney Koreli dev ilk çeyrek sonuçlarıyla rakiplerini kıskandırırken, iPhone X hakkındaki yorumuyla da Apple’ı endişelendirecek şeyler söyledi.

Samsung 2018 İlk Çeyrek Sonuçları Çünkü Samsung açıkladığı bilançosunda; iPhone X’in satış durumunu ortaya çıkardı. Zira Apple’ın iPhone X’i için OLED paneli tedarik ettiği bilinen Samsung, raporunda OLED satışlarının 2017’nin aynı dönemine kıyasla kayda değer derecede düştüğünü belirtti. Bununla da yetinmeyip, ekran paneli bölümünün 2018’in ilk çeyreğinde de düşüşte olacağı yönünde yorum yaptı.

Sonuçta; iPhone X satışlarından etkilenen Samsung, daha önce de Apple nedeniyle gelirinin düşeceği şeklinde haberlerle gündeme gelmişti.

Samsung Apple için Kötü HaberAyrıca günler önce çıkan ve piyasalarda yankı uyandıran Mirabaud Securities analisti Neil Campling’in “iPhone X, Apple için bitti” yorumu da Apple’ı olumsuz etkilemişti. Ünlü analist açıklamasında; Apple’ın başlıca tedarikçilerinden TSMC’nin iPhone X parçaları konusunda stok fazlası olduğunu söylemiş ve hızla yayılan bu haberler Apple hisselerinin erimesine yol açmıştı.

İlaveten; Apple’ın bir diğer önemli tedarikçisi olan AMS’nin de büyük müşterilerinin siparişlerinin ciddi seviyede düştüğünü açıklaması Apple’a bir darbe daha vurmuştu.

iPhone X Olumsuz Yorumlar GeliyorTüm bunların yanı sıra; Çinli araştırma şirketi Sino’nun öne serdiği veriler de Apple için durumun pek iyiye gitmediğini gösterdi. Çünkü Sino’nun yaptığı araştırmaya göre 2018’in birinci çeyreğinde Çin pazarındaki lider firma Oppo oldu.

Oppo’nun ardından ise 17.34 milyon adet satan Vivo ve onun ardından 16.8 milyonla Apple geldi. Apple’dan sonra Çin piyasasında lider olan markalar; Huawei, Honor, Xiaomi, Meizu, Gionee, Samsung ve Xiaolajiao oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum