Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Enerji Gelirinin Kesilmesi için Global Çağrı!

Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirine dikkat çeken Global Witness, ödenen her kuruşun Ukrayna’ya bir kurşun olarak döndüğüne vurgu yaptı.
Rusya’nın Enerji Gelirinin Kesilmesi için Global Çağrı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Batılı ülkeler Rusya ekonomisini ve oligarkları hedef alan yaptırımların ardından, enerji ithalatını kesmeye yöneldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamaya hazırlandıklarını söyledi.

Bloomberg’in haberine göre ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’dan petrol, kömür ve sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatını bugün yasaklayabilir. Gelişmeler bu yönde şekillenirken, dünya çapında bir sivil toplum kuruluşu olan Global Witness, bu adımların Putin’in savaş kaynağını kesebileceğini bildirdi.

Putin’in Savaş Sandığına Giden Fonlar Kesilmeli

Putin’in Savaş Sandığına Giden Fonlar Kesilmeli
Kaynak: Twitter

Doğal kaynak sömürüsü, çatışma, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele eden kuruluş, Ukrayna – Rusya savaşına yönelik bir yazı yayımladı. Raporda Rusya’dan alınan petrol, doğal gaz ve kömürün doğrudan Ukrayna saldırısında kullanıldığı anlamına geldiği söylendi.

Rusya’nın gelirinin yüzde 40’ının petrol ve doğal gazdan sağlandığı aktarılırken, dünyayı bu gelir kaynağını keserek Putin’in vahşetine karşı mücadelelerini destekleme çağrısı yapıldı.

Global Witness CEO’su Mike Davis Putin’in barış, uluslararası hukuk ve insan hakları kavramlarını ayaklar altına aldığını söyledi. Rusya dışındaki devletlerin güçsüz olmadığını belirten isim, Rus petrolü ve gazı için ödenen milyarlarca dolar, sterlin ve Euro’nun kesilmesiyle, Putin’in kaynağının azaltılacağını dile getirdi.

“Rus petrolü ve gazı için verilen her kuruş, Ukrayna halkına karşı ayrım gözetmeksizin kullanılacak başka bir kurşundur.” diyen Davis, tüm dünyadan yardım isteyen Ukrayna’ya cevap vermek zorunda olduklarını ifade etti.

İnsan haklarına saygılı bir dünya isteniyorsa, fosil yakıtların yıkıcı etkisinin olmadığı bir düzen oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Ukrayna Global Witness’ın Çabasını Takdir Etti

Ukrayna Global Witness’ın Çabasını Takdir Etti
Kaynak: Twitter

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Global Witness’ın paylaşımını alıntılama yaparak, bu durumu takdir ettiklerini söyledi. Tüm devletleri Rusya’nın petrol, gaz ve kömürünü satın almamaya, Putin’in savaş makinesini ve Ukrayna’daki barbarca vahşeti finanse etmeyi bırakmaya çağırdıklarını dile getirdi.

Bu arada Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, ülkelerin kendilerinden petrol almayı bırakması durumunda bunun küresel pazar için kötü sonuçlar doğuracağını ve varil başına 300 doların görülebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu