Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan, Sivillerin Tahliyesine Yönelik Çarpıcı İddia

Kaynaklar, Kiev hükümetinin sivillerin Rusya’ya tahliye edilmesine karşı olduğunu ve belirlenen rotaları onaylamadığını bildirdi.
Rusya’dan, Sivillerin Tahliyesine Yönelik Çarpıcı İddia
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü Rus ve Ukraynalı heyetin yaptığı üçüncü tur müzakerede, insani koridor açılması konusunda ilerleme kaydedilmişti. Bu karar kapsamında bugün Kiev, Chernihiv, Sumy, Kharkiv ve Mariupol’da sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes ilan edildi.

Moskova saati ile 10.00’da başlayan tahliyelerin Rusların belirli aralıklarla ateşkesi ihlal etmesi sebebiyle güçlükle ilerlediği söylendi.

Rusya’dan ise tahliyeler konusunda dikkat çekici bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna makamlarının söz konusu şehirlerden Rusya’ya sivil tahliyesi yapılmasına kesinlikle karşı olduğunu bildirdi.

Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi başkanı Mikhail Mizintsev, Kiev’in önerilen 10 tahliye rotasından sadece birini onayladığını belirtti.

“Şu anda Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından alınan eşi benzeri görülmemiş güvenlik önlemleri nedeniyle 576 Hindistan vatandaşı, 115 Çin, 20 Ürdün ve 12 Tunus vatandaşı olmak üzere 723 kişi tahliye edildi.” şeklinde açıklama yapan Mizintsev, genel olarak gerçekleşen tahliyelerden bahsetti.

Rus yetkililerinin geçtiğimiz gün Luhansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerindeki tehlikeli bölgelerden 781’i çocuk olmak üzere 5.334 kişiyi Ukrayna’nın müdahalesi olmadan tahliye ettiğini belirtti.

Kherson bölgesinin tehlikeli yerleri için de insani operasyon başlatıldığını ve bunların Ukrayna’nın herhangi bir katkısı olmadan tamamlandığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu