Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Nefret Söylemlerine İzin Veren Facebook’a Yanıt

Facebook ve Instagram’ın geçici bir süreliğine Rusya’ya yönelik şiddet içeriklerine izin vereceğini bildirmesi üzerine Kremlin’den açıklama geldi.
Rusya’dan Nefret Söylemlerine İzin Veren Facebook’a Yanıt
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle hükümetler, uluslararası kurumlar ve özel şirketler birçok yaptırım uyguladı. Çin ve Suriye gibi bazı ülkeler dışında neredeyse tüm dünya, Rusya’ya karşı Ukrayna’nın yanında duruyor.

Yaptırımların çoğu Rus ekonomisini hedef alırken, bugün Facebook’tan sıra dışı bir açıklama geldi. Reuters tarafından aktarılan habere göre Meta platformları olan Facebook ve Instagram kullanıcılarının Ruslara ve Rus askerlerine karşı nefret söylemleri yapmasına izin verecek.

Açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin veya Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’ya nefret ve şiddet çağrısı yapan paylaşımlara, geçici olarak izin verileceği söylendi.

Söz konusu sosyal medya platformlarında normalde; bir ülke halkına yönelik olumsuz cümleler, ayrımcılık içeren, belli bir ırka veya dezavantajlı gruplara yönelik paylaşımlar siliniyordu.

Şirket açıklamasında “Normal koşullarda kurallarımıza aykırı olan ‘Rus işgalcilere ölüm’ gibi politik ifadeleri geçici olarak serbest bırakıyoruz. Ancak Rus sivillere yönelik şiddet çağrılarına yer vermeyip bunları yasaklamaya devam edeceğiz.” ifadesi kullanıldı.

Kremlin’den Söz Konusu Karara Yanıt Geldi

Kremlin’den Söz Konusu Karara Yanıt GeldiKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu haberlerin doğru olması halinde, şirketlerin faaliyetlerinin durdurmak için en kesin kararın alınması gerektiğini ifade etti.

“Rusya Batı’ya defalarca güvende hissetmediğini söyledi ancak Batı yanıt vermedi” diyen Peskov, NATO ülkelerinin batı sınırlarına güç yığdığını belirtti. Müzakereler konusunda ise Rusya’nın pozisyonunun net olduğunu ve Ukraynalıların bunu bildiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu