Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’da Kripto Madenciliği için Düzenleme Çağrısı Yapıldı

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı, ülkede kripto para madenciliğinin yetkili merciler tarafından düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Detaylar haberde...
Rusya’da Kripto Madenciliği için Düzenleme Çağrısı Yapıldı
Yorum

Kripto para madencilik sektörü son yıllarda hızla büyürken, ülkeler bu alana yönelik düzenleme çalışmaları yürütüyor. Madencilerin yaygın olarak bulunduğu ülkeler arasında Rusya da yer alıyor.

Ülkede üst düzey hükümet yetkilisi tarafından madenciliğe yönelik düzenleme çağrısı yapıldı. Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülkedeki kripto madenciliği etrafındaki yasal boşluğu ortadan kaldırmayı ve net düzenlemeler getirmeyi önerdi.

Bu açıklama öncesinde, yetkililer tarafından kripto endüstrisinin düzenlenmesine yönelik açıklamalar yapılmıştı. Grabchak, sektör için mümkün olan en kısa sürede düzenleyici bir çerçeve getirilmesi çağrısında bulundu.

Yasal boşlukların bu alanın düzenlenmesini ve oyunun net kurallarının belirlenmesini zorlaştırdığını belirten Grabchak, düzenleyici çerçeveye madencilik kavramını ekleyerek getirmeleri gerektiğini söyledi.

Bakan yardımcısı ayrıca, madencilik sahalarını ve olası enerji kotalarını federal muadillerine değil, bölgesel yetkililerin belirlemesine izin vermenin daha doğru olacağını öne sürdü. Bu kapsamda bölgelerin kalkınma stratejileri ve diğer sanayi sektörlerinin planlarıyla senkronize edilmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in geçtiğimiz yıl ülkedeki madencilerin faaliyetlerini yasaklaması sonrası, şirketler başka ülkelere göç etmek durumunda kaldı. Rusya ise madencilerin göç ettiği başlıca ülkeler arasında yer alıyor.

Rusya Yaptırımlar Sonrası Kriptoya Yönelebilir

Rusya Yaptırımlar Sonrası Kriptoya Yönelebilir

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş sonrası, ülkeye yönelik ağır ekonomik yaptırım kararları alındı. Artan yaptırımlar karşısında Rusya’nın kripto paraları daha fazla kullanacağına dair iddialar öne sürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın petrol ve doğal faz ihracatında ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul edebileceği iddia edilmişti. Rusya hükümeti bir süredir kripto varlıklara yönelik düzenleme çalışmaları yürütüyor.

Maliye Bakanlığı ile Rusya Merkez Bankası bu konuda fikir ayrılığına düşmüştü. Merkez Bankası kripto varlıkların yasaklanmasından yana tavır almıştı. Daha öncesinde ise Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para madenciliğinin Rusya için avantajları olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu