Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Yaptırımlarının AB’ye de Maliyeti Olacak

Tüm AB ekonomileri için hedefleri açıklayan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı, Rusya’ya uygulanan yaptırımların yaratacağı etkilerden bahsetti.
Rusya Yaptırımlarının AB’ye de Maliyeti Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, 2023 maliye politikası kılavuzuna ilişkin basın toplantısında, ağırlıklı olarak Rusya – Ukrayna meselesine değindi.

Bilindiği gibi Rusya’nın Ukrayna topraklarında uyguladığı askeri müdahale nedeniyle, günlerdir çeşitli alanlarda yaptırım uygulanıyor. Ukrayna’yı desteklemek için her türlü çabayı gösterdiklerini ifade eden Dombrovskis, “Rusya’nın egemen bir ülkeye ve onun masum insanlarına yönelik sebepsiz, yasa dışı askeri saldırısı cezasız kalmıyor.” dedi.

Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılması ve finans sektörüne getirilen diğer yaptırımların etkisiyle, rublenin sadece bu hafta yüzde 25 değer kaybettiğini belirtti. Yatırımcıların da bu ülke ekonomisine ve finans sektörüne inancını kaybettiğini ifade etti.

Rusya’nın saldırıları durdurmadığı sürece yaptırımlara devam edeceklerini söyleyen Dombrovskis, bunun AB ekonomisini de etkileyeceğinin ve maliyeti olacağının altını çizdi.

Yaptırımlar AB için Yüksek Enflasyon Demek

Yaptırımlar AB için Yüksek Enflasyon Demekİki ülke arasındaki savaş bir haftayı geride bırakırken, ham petrol ve doğal gaz fiyatlarında hatrı sayılır bir yükseliş oldu. Bu hususa değinen Dombrovskis, Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da derinleşmesi halinde enerji maliyetlerinin artacağını ve daha yüksek enflasyona sebep olacağını söyledi.

Finansal piyasalar üzerinde de olumsuz etki yaratacağını ifade eden isim, AB’de büyümenin yavaşlayacağını aktardı. Savaşın her türlü olumsuz etkisine karşı hazır olduklarını fakat şu an çok belirsiz zamanlardan geçildiğini söyledi.

Ukrayna’nın işgali ve bunun sonucunda ortaya çıkan jeopolitik gerilimler nedeniyle, istikrarı korumaya odaklanılması gerektiğinin altını çizdi.

Önceliğin tüm AB ekonomilerini daha yüksek sürdürülebilir büyümeye taşımak olduğunu söyleyen Dombrovskis, “Halihazırda birçok risk ve belirsizlik göz önüne alındığında, sürekli olarak değerlendirmemiz ve kılavuzu gerektiği gibi ayarlamamız gerekecek.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu