Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Uluslararası Adalet Divanı Duruşmasına Katılmadı

Rusya, Ukrayna’nın başvurusuyla ilk oturumu yapılan Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmaya katılmadı. Öne çıkan noktalar aşağıda;
Rusya, Uluslararası Adalet Divanı Duruşmasına Katılmadı
Yorum

Rusya, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonlarını başlatalı 12 gün oldu. Savaşın ikinci haftasında Rusya, Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmaya katılmadı.

Birleşmiş Milletler’in başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’ndaki (ICJ) duruşma, Rusya’nın yasal temsili olmaksızın başladı. Bu, Ukrayna’nın Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşmesi’nin Moskova tarafından ihlali gerekçesiyle yaptığı başvurunun ilk duruşması.

Uluslararası Adalet Divanı’nda Rusya’ya Ayrılan Koltuklar Boş Kaldı!

Ukrayna temsilcisi Anton Korynevych, ilk oturumda Rusya’nın saldırıları durdurması gerektiğini belirterek, ICJ’nin bunda rol oynayabileceğini söyledi.

Korynevych; “Mahkemede Rusya’ya ayrılan koltuklarının boş olması aslında gerçeği yüksek sesle dile getiriyor. Onlar burada, bu mahkemede değil, ülkeme karşı saldırgan bir savaş yürüterek savaş alanında” dedi.

Ukrayna temsilcisi Rusya’yı silahlarınızı bırakmaya ve delillerini ortaya koymaya çağırırken mahkeme, Rusya’nın duruşmaya katılmamasından üzüntü duyduğunu bildirdi.

Reuters, ilgili haberinde Uluslararası Adalet Divanı’nın devletler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için en yüksek mahkeme olduğunu belirtti. Davalar genellikle yıllar sürse de Ukrayna’nın talep ettiği gibi “geçici önlem” taleplerinde hızlı bir prosedüre sahip.

Ukrayna hükümeti tarafından yapılan açıklamada Ukrayna heyetinin, kan dökülmesini durdurmak için BM Uluslararası Adalet Divanı’na başvurduğu aktarıldı.

Ukrayna  Uluslararası Adalet Divanı Açıklama
KAYNAK: Twitter

Ukrayna Uluslararası Adalet Divanı’ndan Rusya Federasyonu’nun 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna topraklarında başlayan düşmanlıkları derhal durdurması gerektiğini talep etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, duruşmaya ilişkin diplomasilerinin, Rus işgalcilerine karşı yasal cephe dahil olmak üzere tüm cephelerde savaşmaya devam ettiğini savunarak şöyle dedi:

“Sadece özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı değil, tüm uluslararası hukuk düzenini de savunuyoruz. BM Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna’nın yanında durmalı ve derhal ihtiyati tedbirler uygulamalı: Rusya Federasyonu’na düşmanlıkları derhal durdurma emri vermeli.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu