Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’da Seçimlere Katılan Bürokratların Kripto Varlıklarını Bildirmesi Gerekecek

Yeni yasa tasarısı adayların dijital varlıklarını bildirmesini zorunlu kılıyor.
Rusya’da Seçimlere Katılan Bürokratların Kripto Varlıklarını Bildirmesi Gerekecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto varlıklar her geçen gün daha fazla insan tarafından keşfediliyor ve kullanılır hale geliyor. Bu durum devletlerin de düzenleme çalışmalarının hızlanmasına neden oluyor. Son olarak Rusya’da seçimlere aday olacak kişiler için yeni bir düzenleme yapılıyor.

Rusya’nın ulusal parlamentosu Devlet Duması, seçim adaylarını sahip oldukları kripto para birimlerini bildirmeye zorlayan bir yasa tasarısını görüşüyor. Tasarının ilk maddesi kabul edildi ve önümüzdeki günlerde diğer maddelerin de kabul edilmesi bekleniyor.

Düzenlemeye göre seçimlere girecek adayların, son üç yıldaki kripto para birimleri veya diğer dijital varlıklara yaptıkları harcamaları ve harcanan miktar kendilerinden ve eşlerinin o dönemde kazandıklarından fazla olması durumunda bu fonların kaynağını bildirmeleri gerekecek.

Yapılan bu düzenlemenin yolsuzluk ve kara para aklama ile mücadeleyi hedeflediği belirtiliyor. Tasarı, dijital varlıklara sahip olan devlet memurlarına yönelik bir dizi girişimi izliyor.

Aralık ayında, Başkan Putin, mevcut ve muhtemel hükümet yetkililerinin kripto para birimleri, dijital menkul kıymetler ve faydalı tokenlere sahip olup olmadıklarını bildirmelerini gerektiren bir yönetim emri imzalamıştı.

Şubat ayında parlamentodaki ilk duruşmasını geçen dijital varlıkların vergilendirilmesine ilişkin bir yasa tasarısı da var. Bu mevzuata göre, vergi mükelleflerinin yılda 8 bin dolardan fazla değerde kripto aldıklarını bildirmeleri gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu