Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Madencilerin Göçü Nedeniyle Enerji Sıkıntısı Yaşıyor

Rusya’nın federal bölgelerinden biri olan Irkutsk Oblastı, yasa dışı madencilerle mücadele ediyor. Detaylar haberde…
Rusya Madencilerin Göçü Nedeniyle Enerji Sıkıntısı Yaşıyor
Yorum

Rusya, kripto para madenciliği faaliyetlerinin her geçen gün yaygınlaştığı bir ülke haline geldi. Madencilik operasyonlarının yoğunlaştığı bölgelerden biri olan Irkutsk Oblastı, son döneme yasa dışı faaliyetler ile karşı karşıya kaldı.

Bölgedeki enerji dağıtımcısı, yasa dışı madencilik yapanların önüne geçmeyi amaçlıyor. Yerel haber ajansı TASS, Irkutsk Oblastı’nın madencilik faaliyetleri nedeniyle 2021’de enerji tüketiminde dört kat artış yaşadığını bildirdi. Bu bölge Çinli madencilerin ticaret yollarından biri olarak öne çıkıyor.

Bölgenin enerji sağlayıcısı Irkutsk Electric Networks’ün teknoloji ve geliştirme başkanı Yevgeny Vechkanov, kripto madenciliği operasyonlarının hızlı büyümesini, piyasadaki ralliye ve Çin’in uyguladığı yasaklamalara bağlıyor. Vechkanov bu etkenlerden dolayı enerji kullanımının bir önceki yıla nazaran dörde katlandığını söyledi.

Yetkili insanların evlerinde madencilik merkezleri kurduğunu ve bunun enerji tüketimini olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Bu nedenle bölgede elektrik kesintileri yaşanıyor.

Baikal Energy Company direktörü Oleg Prichko,, tüketimdeki artışa dikkat çekerken, Ocak ayının ilk iki haftasında Çin’den gelen madencilik cihazlarıyla dolu yedi Boeing 737 uçağının Irkutsk’a geldiğini söyledi.

Rusya Enerji Bakanlığı daha önce genel kullanım ile kripto madenciliği arasındaki tarifeleri ayırt etmek için çalışma başlatmıştı. Son dönemde Rusya’da kripto paraların düzenlenmesine dair çeşitli söylemler öne çıkıyor.

Devlet başkanı Vladimir Putin ise kripto para madenciliğinin Rusya için avantajları olduğunu söylemişti. Araştırmalar Rusya’da tutulan kripto para değerinin 200 milyar doları geçtiğini ortaya koyuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu