Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Kripto Paralarla Yapılan İşlemleri Kayıt Altına Alıyor

Rusya hükümeti, son günlerde sayısı artan dijital para işlemlerini kayıt altına alacak bir sistem geliştiriyor.
Rusya Kripto Paralarla Yapılan İşlemleri Kayıt Altına Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların hızla değer kazanması, bu paralar ile yapılan işlem hacminde de büyük artışa neden oldu. Kripto para işlemlerinde yapılan artış, Rus yetkililerin dikkatini çekmiş durumda. Rusya Federal Mali İzleme Servisi aldığı karar ile kripto paralar ile yapılacak işlemleri takip edecek yeni bir sistemin üzerinde çalışıyor.

Bilindiği üzere kripto paralar vasıtası ile kötü niyetli kişiler, pek çok dolandırıcılık ve terör faaliyetinin finanse edilmesinin önünü açabiliyor. Hatta pek çok kişinin, çeşitli yöntemler ile kripto para akladığı belirtiliyor. Rusya hükümeti bu tarz durumların yaşanmasını engellemek için harekete geçti.

Kripto Para İşlemleri İzlenecek

Kripto Para İşlemleri İzlenecek

Rusya Federal Mali İzleme Servisi yetkilileri önümüzdeki dönemden itibaren, kripto paralar vasıtası ile yapılan tüm işlemleri takip etmeye başlıyor. Moskova’da bulunan Bilgi Güvenliği ve Analizi Enstitüsü tarafından geliştirilecek bir sistem ile kripto paraların tüm kullanım alanlarına Rusya hükümeti hakim olmayı planlıyor.

Yeni sistem ile dijital cüzdanlara sahip tüm kullanıcılar izlenebilecek. Sistem, izlediği kişilerin adını, banka hesabını, kredi kartı numarası ve telefon numarası ve dijital cüzdan numarası gibi pek çok önemli bilgiyi kayıt altına alacak ve gerektiğinide bulabilecek.

Dark Web’deki Kripto Para Faaliyeti Dikkat Çekiyor

Dark Web’deki Kripto Para Faaliyeti Dikkat Çekiyor

İnternetin karanlık yüzü olarak bilinen Dark Web’de yapılan ticari işlemlerin temelini dijital paralar oluşturuyor. Silah, uyuşturucu, ve şiddet içerikli video satın almak isteyen kullanıcılar Dark Web ortamında başta Bitcoin olmak üzere pek çok kripto para ile işlem yapabiliyor.

Bugüne kadar yapılan bu işlemler Rus hükümeti tarafından gri alan olarak tanımlanıyordu. Ancak yeni geliştirilecek sistem ile bu tarz işlemler gri alandan çıkarılıp tamamen kayıt altına alınmış olacak. Rusya’nın geliştirmekte olan sistemin 2018 yılının sonuna kadar aktif hale gelmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%