Yatırım yapmaya başla!

Rusya Geliştirdiği İşletim Sistemi Aurora’yı Huawei’nin Tabletlerinde Kullanacak

Rusya ile Huawei arasında yapılan son anlaşma Google’ın huzurunu kaçıracak cinsten. Yapılan anlaşma ile Rusların geliştirdiği Aurora işletim sistemi Huawei tabletlerde test edilecek.
Rusya Geliştirdiği İşletim Sistemi Aurora’yı Huawei’nin Tabletlerinde Kullanacak

Günümüzde mobil cihazlar hemen herkesin hayatında büyük kolaylıklar sağlıyor. Gerek akıllı telefonlar gerek tabletler milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu cihazların üzerinde yüklü işletim sistemleri ise kullanım deneyimi için büyük rol oynuyor. Dünya genelinde kullanılan başlıca mobil işletim sistemleri olarak iOS ve Android’in olduğunu söyleyebiliriz. iOS işletim sistemi Apple ürünlerine özel olarak geliştirilirken, kalan ürünlerin büyük bölümünde Android işletim sistemi mevcut.

Bununla beraber son günlerde Huawei’nin ABD yaptırımları çerçevesinde Google tarafından Android lisansı askıya alınmıştı. Çinli teknoloji devi kendi işletim sistemi çalışmalarına hız vermiş ve Harmony OS’u geçtiğimiz günlerde tanıttı. Bununla beraber henüz kullanıma sunulmayan ama geliştirilen işletim sistemleri de mevcut.

Bunlardan birisi ise Rusya tarafından geliştirilen Aurora olmakta. Mobil yazılım henüz kullanımda değil ancak yaşanan son gelişme ile sınırlı sayıda kullanıcı için hizmet vermeye başlayabilir.

Rusya ile Huawei Masaya Oturdu

Rusya ile Huawei Masaya Oturdu

Son günlerde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarından en çok etkilenen teknoloji şirketinin Huawei olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar şu an için Huawei ürünlerinde Android kullanılmaya devam edecek gibi görünse de gelişmeler işin seyrini değiştirebilir. Harmony OS’un akıllı telefonlarda yakın zamanda kullanıma sunulması beklenmiyor. Ancak önümüzdeki günlerde Huawei ile Rusya arasında yapılacak iş birliği Google’ın keyfini kaçıracak türden.

Rusya’nın kendi geliştirdiği Aurora adlı bir işletim sistemi mevcut ancak henüz herhangi bir üründe kullanıma sunulmadı. Ülkede önümüzdeki yıl nüfus sayımı yapılacak ve bu sayımda yapılacak tablet ürünlerinde Aurora işletim sisteminin kullanılması planlanıyor. Dünya devi işletim sisteminin kullanılacağı tabletler için Huawei ile anlaşmaya vardı.

Yapılan anlaşma sonrası Aurora’nın 360 bini aşkım Huawei marka tablette kullanılması bekleniyor. İşletim sisteminin ilk kez geniş çapta kullanıma sunulacak olması eksiklerin görülmesi adına önemli bir test süreci olacaktır. İlk olarak ülkede pilot bir bölgenin belirlenmesi ve Aurora’nın burada denenmesi bekleniyor. İki tarafın yetkilileri yapılan iş birliğini doğruluyor.

Google’a Yeni Rakipler Çıkabilir

Google’a Yeni Rakipler Çıkabilir

Mobil işletim sistemleri arasında iOS’u bir kenara koyacak olursak bugün itibariyle Android’in tekel konumunda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hem Huawei’nin tanıtmış olduğu Harmony OS hem de Rusya merkezli Aurora’nın önümüzdeki günlerde kullanıma başlayacak olması Google için iyi bir haber değil. Yakın zamanda pek çok telefon üreticisinin başka işletim sistemleri ile kullanıcı karşısına çıktığını görebiliriz. Özellikli Çinli akıllı telefon üreticileri Google ile ilişkisini kesmek adına bu tarz yollara başvurabilir.

Aurora Rusya’nın resmi kurumu Rostelecom tarafından geliştirildi. Yetkililer Huawei ile yapılan anlaşmayı ve pilot uygulama başlatılacağını açıklıyor. Pilot uygulama ve sonrasında yapılacak kullanım süreci planlandığı gibi giderse önümüzdeki yıllarda Harmony OS ile beraber Aurora’nın adını da daha çok duyabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum