Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya İş Piyasasını Korumak için Yabancı Şirketleri Kamulaştırıyor

Ülke pazarından çekilen şirket sayısının artması üzerine, Rusya dostane olmayan ülkelere ait firmalara yönelik karar aldı.
Rusya İş Piyasasını Korumak için Yabancı Şirketleri Kamulaştırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’ya yönelik yaptırımlar hızla devam ederken, Moskova Hükümeti de boş durmuyor. Yabancı firmaların birer birer ülkeden çekilmesinin ardından bir tedbir kararı açıklandı.

Birleşik Rusya Partisi kaynaklarından elde edilen bilgiye göre yabancı şirketlerin mülklerinin kamulaştırılmasını sağlayan adımın onaylandığı öğrenildi. Buna göre “dostane olmayan ülkelere” ait ve sermayesinin yüzde 25’inden fazlasının yabancıların oluşturduğu şirketlere kayyum atanabilecek.

Ukrayna’ya 14 gündür devam eden saldırısı nedeniyle dünya devi isimlerin bazıları Rus pazarından tamamen çekilirken, bazıları faaliyetlerini geçici olarak durdurdu.

Bunlardan biri de ülkede 850 şube ile hizmet veren McDonald’s oldu. Şirket dün yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya insani yardım yaptıklarını ve Rusya’ya tepki olarak tüm restoranlarını kapattıklarını duyurdu.

Buna benzer kararların artması üzerine Rusya’nın ülkedeki iş olanaklarını korumak ve iflasları önlemek amacıyla böyle bir adım attığı bildirildi.

Hükümet geçtiğimiz günlerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı bir kararname ile borçlarını ruble ile ödeyeceği dostane olmayan ülkeleri açıklamıştı. Listede; ABD, Avustralya, Arnavutluk, Cebelitarık, Miknonezya, Büyük Britanya, AB ülkeleri, İzlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya, Monako, San Marino ve Liechtenstein gibi ülkeler yer almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu