Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’da Hükümet ve Kamu Kurumları Kripto Paraları Düzenlemeye Hazırlanıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarından sonra devlet kurumları kripto paraları düzenlemeye odaklandı. Ayrıntılar haberde…
Rusya’da Hükümet ve Kamu Kurumları Kripto Paraları Düzenlemeye  Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya bir süredir kripto para piyasasına dair yaklaşımı ile gündeme geliyor. Daha önce ülkenin merkez bankası, kripto paraların yasaklanması gerektiğine dair açıklamada bulunmuştu.

Sonrasında ise maliye bakanlığı, bu varlıkları yasaklamak yerine düzenlenmesi gerektiğini bildirmişti. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kripto para madenciliğinin ülke için avantajları olduğuna dikkat çekmiş ve düzenleme sinyalleri vermişti.

Rus haber ajansı RBK, hükümetin yıl sonuna kadar kripto paralar için düzenlemeler yapmayı planladığını bildirdi. Hazırlanan yol haritası, kripto para platformları için müşterinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) kurallarının tanıtılmasını, düzenleyici statülerinin tanımlanmasını, kural ihlali yapanlara cezai yaptırımları içeriyor.

Plan, Maliye Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Dijital Kalkınma Bakanlığı dahil olmak üzere çeşitli devlet kurumlarından oluşan bir çalışma grubu tarafından hazırlandı. Rusya Merkez Bankası ise kripto paraların düzenlenmesine yönelik itirazlarını sürdürüyor.

Kurum belirlenen son yol haritasına da tepkiyle yaklaşıyor. Takvime göre Mayıs ayına kadar Maliye Bakanlığı’nın eşler arası (P2P) platformlar için bir uyumluluk denetimi sistemi getirmesi bekleniyor.

Kasım ayına kadar ise, küresel Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen kara para aklamayla mücadele standartlarının kabul edilmesi planlanıyor. Yılın sonunda ise kripto platformlarından kayıt ve raporlama kurallarının oluşturulması istenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%