Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Adalet Divanı’nın Kararını Dikkate Almayacak

Uluslararası Adalet Divanı, Rusya’nın derhal durmasına hükmederken, Rus yetkililerin açıklamaları tansiyonu yükseltecek nitelikte.
Rusya Adalet Divanı’nın Kararını Dikkate Almayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalin hemen ardından Ukrayna, Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nin ihlali gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’in yargı organı Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) başvuru yapmıştı.

Rusya aleyhine yapılan başvuru dün sonuçlandı. 16 Mart’ta yayımlanan karar ile Adalet Divanı, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna topraklarında başlattığı savaşa derhal son vermesi gerektiğine hükmetti.

Rusya’dan ise söz konusu karar ilişkin açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Ukrayna’nın UAD’a dava açarak yargı yetkisini kötüye kullandığını söyledi. “Mahkeme’nin bu özel iddia üzerinde herhangi bir yetkisi yoktur ve bu nesnel gerçeği savunmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullanan isim, Kiev rejiminin Batı’nın desteğiyle Rusya’ya eşi benzeri görülmemiş baskı uyguladığını söyledi.

Bu baskının kesinlikle kabul edilemeyeceğini sözlerine ekledi. UAD kararına ve yetkisine saygı duyduğunu fakat bu tür girişimleri kınadığını ifade etti.

Açıklamasında “Ukrayna’daki özel askeri operasyonun Soykırım Sözleşmesi’ne değil, BM Sözleşmesi’nin 51. maddesine göre meşru müdafaa hakkı temelinde yürütüldüğünü hatırlatmak isteriz.” sözlerine yer verdi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’dan da benzer açıklamalar geldi. Peskov, Adalet Divanı’nın kararını dikkate almayacaklarını söyledi. Diğer yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün duyurulan bu kararı zafer olarak nitelendirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu