Dolar (%-0.91) 13.5254
Euro (%-0.93) 15.0888
Sterlin (%-1.03) 18.1022
Ons (%-0.57) 1784.72
Gram (%-1.42) 776.87
Çeyrek (%-1.42) 1270.19
THYAO (%-1.68) 28,16
ASELS (%-1.70) 21,92
PETKM (%-1.25) 8,70
EUR/USD (%0.04) 1.11468
USD/JPY (%-0.11) 115.22
EUR/GBP (%0.07) 0.8333
Petrol (%0.58) 87.11
Gümüş (%-1.56) 22.323
Bitcoin (%1.89) 36911.12
Ethereum (%2.44) 2454.09
Bist100 (%-0.73) 1,983.18

RTÜK Yönetmeliği Sonrası Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddia Edildi

CHP Milletvekili Özgür Karabat yeni yönetmelik sonrası Netflix’in Türkiye’den çekileceğini söyledi. Detaylar haberimizde...
RTÜK Yönetmeliği Sonrası Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddia Edildi
19 Ağustos 2019 | 12:07Son Güncelleme: 21.12.2021 / 13:13:26
Yorum

İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması ile beraber hayatımıza pek çok yeni servis girdi. Film dizi, belgesel, müzik gibi eğlence temalı aktivitelerin daha etkin deneyimlenmesi adına son yıllarda dijital platformların hızla hayatımıza girdiğine tanık oluyoruz. Akıllı telefon kullanımında yaşanan artış bu servislerin büyümesini daha da hızlandırdı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dijital yayın servisleri kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor.

Bu platformların başında Netflix gelmekle beraber BluTV, PuhuTV gibi internet üzerinden yayın yapan platformlar var ve son derece popüler durumdalar. Geleceğin televizyonu olarak gösterilen bu platformlar son günlerde ülkemizde yoğun tartışma konusu olmuş durumda. Bilindiği üzere bir süredir bu platformlara yeni düzenlemeler getiren bir yönetmelik üzerinde çalışılıyordu.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrası dijital yayın platformlarına RTÜK denetim yetkisi verilmişti. Alınan karar sonrası tartışmalar halen devam ediyor ve duracak gibi görünmüyor. Son olarak CHP Milletvekili Özgür Karabat, Netflix ile ilgili ses getiren bir iddiada bulundu. Karabat Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ABD’li yayın platformunun Türkiye’den çekileceğini söyledi.

CHP’li Vekilden Ses Getiren İddia

CHP’li Vekilden Ses Getiren İddia

Yayımlanan yönetmelik sonrası Netflix, PuhuTV, BluTV gibi popüler platformlar RTÜK’ün denetlemesine tabi olacak. Bilindiği üzere internet üzerinden yayınlanan içerikler televizyon yayınlarına göre çok daha sansürsüz olmakta. Yeni düzenleme Netflix gibi yabancı platformların Türkiye’de şirket açması gerekiyor ve 100 bin lira karşılığında RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor. Bununla beraber pek çok içeriğe de RTÜK’ün sansür getirme yetkisi yine düzenlemede yer alan maddeler arasında.

Bu durum sonrası pek çok kişi tarafından ‘Netflix Türkiye’den çekilir mi?’ sorusu gündeme geldi. Konuyla ilgili son iddia ise CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’tan geldi. Karabat Twitter hesabından yaptığı açıklamada Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor” ifadelerine yer verdi. Bu iddia sonrası platformun ülkemizden gidip gitmeyeceğine dair tartışmalar yeniden alevlendi. Geçtiğimiz günlerde Netflix’ten konuyla ilgili ılımlı açıklamalar gelmişti ancak milletvekillinden gelen açıklamalar sonrası dikkat çekici.

Netflix’ten Henüz Açıklama Gelmedi

Netflix’ten Henüz Açıklama Gelmedi

Netflix tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip. CHP’li vekilden gelen iddialar sonrası popüler platformun ne yapacağı merak konusu oldu. Şirketten henüz ortaya atılan iddia ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Netflix geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamasında “İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yeteneklerle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Benzer bir açıklama da RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den gelmiş, “Biz RTÜK olarak… Netflix, BluTV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar” diye konuşmuştu. Dev platformun Türkiye pazarından çekilmesi şüphesiz büyük ses getirecektir. Şirketten konuyla ilgili yeni bir açıklama gelir mi bekleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar