Yatırım yapmaya başla!

RTÜK Tarafından Mafya Dizilerine Yönelik Yapılan Araştırma Çarpıcı Sonuçlar Ortaya Koydu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nu TBMM’ye gönderdiği araştırma raporu ilginç bir sonuç ortaya koydu. Rapor mafya dizilerinden şikayetçi olan kitlenin büyük bölümünün erkek izleyiciler olduğunu gösteriyor.
RTÜK Tarafından Mafya Dizilerine Yönelik Yapılan Araştırma Çarpıcı Sonuçlar Ortaya Koydu

Türk televizyonlarında akşam saatlerinde kanalların büyük bölümünde dizi yayınlarına yer verildiği malum. Sektörün önde gelen televizyon kanalları bu dizilerden elde ettikleri izlenme oranları ve reklam gelirleri ile büyük kazanç elde ediyor. Ancak yayınlanan dizilerin içeriği ise çoğu zaman tartışma konusu olmuştur.

Bu dizilere yöneltilen başlıca eleştiriler arasında ahlaki yapıyı bozma ve gençleri suça teşvik etme konuları yer alıyor. RTÜK tarafından yapılan bir araştırma ise yayınlanan dizi içerikleriyle ilgili ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Milliyet’te yer alan habere göre TBMM’ye gönderilen raporun ayrıntılarında mafya ve suç örgütü temalı dizilerin izleyicilerden şikayet alan başlıca yapımlar olduğu görülüyor. Şaşırtıcı olan kısım ise bu tarz yapımlardan en çok şikayetçi olan izleyicilerin erkeklerin olması.

İzleyici Dizilerin Kaldırılmasını İstiyor

İzleyici Dizilerin Kaldırılmasını İstiyor

İzleyiciler konuyla ilgili şikayetlerini RTÜK’ün şikayet hattına ya da TBMM Dilekçe Komisyonu’na yapabiliyor. Son olarak mafya dizilerine dair TBMM Dilekçe Komisyonu’na çok sayıda şikayet yağdı. Şikayet konuları arasında ise mafya dizileri büyük yer tutuyor. Gelen şikayetleri değerlendiren Ak Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, konuyu RTÜK’e iletti.

Yoğun şikayetler sonucu izleyicilerin çoğunun bu dizilerin kaldırılmasını ya da şiddet içeriklerinin engellenmesini istediği ortaya çıktı. RTÜK mafya dizilerinin medya okuryazarlığı ve algı yönetimi açısından değerlendirildiğine dair daha önceden rapor hazırlamıştı.

Hazırlanan raporda bu dizilerin koruyucu sembol ile yayınlanmasına rağmen küçük çocukların izlememesi için anne ve babaların dikkatli olması gerektiği belirtildi. Bu bilince ulaşılması için medya okuryazarlığının yaygınlaştırılması gerektiği ifade edildi.

Şikayetlerin Büyük Bölümü Erkek İzleyicilerden Geldi

Şikayetlerin Büyük Bölümü Erkek İzleyicilerden Geldi

Hazırlanan raporda en çarpıcı sonuç ise bu dizilere yönelik gelen şikayetlerin büyük bölümünün erkek izleyicilerden gelmesi oldu. Hazırlanan rapora göre toplamda 21 bin 194 şikayet yapıldı ve bu şikayetlerin yüzde 73.99’unun erkeklerden kalan yüzde 26.1’inin ise kadın izleyicilerden geldiği belirtildi. Bu açıdan bakıldığında erkeklerden gelen şikayetlerin kadınların şikayetini 3’e katladığı görülüyor.

Raporda dikkat çeken diğer detaylara değinecek olursak, eğitim seviyesi yüksek olan izleyicilerin bu dizilere karşı daha tepkili olduğunu söyleyebiliriz. Şikayet eden izleyicilerin yüzde 42’si üniversite mezunu olurken, yüzde 22’sinin lise mezunu olduğu ifade edildi. En çok şikayet gelen il ise İstanbul olarak dikkat çekiyor.

Yaş gruplarına göre yapılan sınıflandırmada ise şikayetlerin yüzde 23’ünün 26 ila 30 yaş arasındaki izleyicilerden geldiği ifade edildi. Bu sıralamayı ise yüzde 20 ile 31 ila 35 yaş grubu izleyici kitlesi takip ediyor.

RTÜK tarafından yayında olan dizilere kural ihlali yapmaları halinde çeşitli cezalar veriliyor. Ancak şikayetlerdeki artış ise dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılır mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum