Yatırım yapmaya başla!

RTÜK Başkanı Şahin Netflix Bilmecesine Son Noktayı Koydu

Netflix’in Türkiye pazarından çekileceği iddialarına açıklık getiren RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, platformun kendilerine lisans başvurusunda bulunduğunu söyledi.
RTÜK Başkanı Şahin Netflix Bilmecesine Son Noktayı Koydu

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde hazırlanan yönetmelik ile RTÜK’e dijital internet platformlarını denetleme yetkisi veren düzenleme hayata geçmişti. 1 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile Netflix, BluTV, PuhuTV gibi çeşitli yayın platformları RTÜK tarafından denetlenebilir hale geliyor. Düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarih ise 1 Eylül olarak açıklanmıştı.

Bu tarihe kadar platformların RTÜK’e yayın yapmaları için lisans başvurusunda bulunmaları gerekiyordu. Sabah saatlerinde ortaya çıkan iddialara göre pek çok yayın servisinin RTÜK’e başvuruda bulunduğu ancak Netflix’in lisans başvurusu almadığı belirtilmişti. Yaman Akdeniz tarafından yapılan açıklamada “Bu sabah itibariyle RTÜK’e yeni Yönetmelik kapsamında İnternet lisansı için başvuran 253 şirket arasında Netflix Türkiye (@netflixturkiye) yok. Netflix kuvvetle muhtemel bugün Türkiye pazarından çıkacağını açıklayacak” ifadelerine yer verilmişti.

Bu açıklamalar sonrası sosyal medya kullanıcıları “Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?” sorusunu sormaya başladı. Ancak tartışmalara son noktayı RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin koydu. Şahin ABD merkezli yayın platformunun lisans başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Netflix Türkiye’den Ayrılmıyor

Netflix Türkiye'den Ayrılmıyor

Sabah saatlerinde Netflix’in RTÜK’ten yayın için gereken lisansı almadığı iddia edilmişti.Bu iddialar sonrası Netflix Türkiye’den çekiliyor mu soruları gündeme gelmişti. Tartışmalara son noktayı RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin koydu. Şahin açıklamasında Netflix’in lisans başvurusunda bulunduğunu ve Türkiye pazarında yer alacağını ifade etti.

Yaman Akdeniz’in yapmış olduğu paylaşıma Twitter hesabından yanıt veren Şahin, “Az sabretseydiniz keşke. Yalan yanlış bilgilere itibar etmeyin artık. Kamuoyuna da yanlış bilgi vermeyin. Her şey yolunda sakin olun” diye konuştu.

Şahin paylaşımlarının devamında 600’den fazla yayın platformundan lisans başvurusu aldıklarını söyleyerek “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.

Netflix’ten Açıklama Geldi

Netflix’ten Açıklama Bekleniyor

Yaşanan son gelişmelerle ilgili çevrimiçi yayın platformu Netflix’ten de açıklama geldi. Şirket Türkiye pazarında 1.5 milyondan fazla üyeye sahip olduğunu belirterek bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlarına devam edeceklerini duyurdu. Şirket yetkililerle yaptığı görüşmelerde çocukları uygunsuz içeriklerden korumak için çalışma yapacağını açıkladı.

Netflix sözcüsü tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz.

Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. bu ülkede parayı bastırınca olmayacak şey yok . digitürk te sex ve porno filmi oynatılan günleri unutmayın .


#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum