Yatırım yapmaya başla!

RTÜK, Netflix’i Beklenen Yerli Dizi Aşk 101 ile İlgili Uyardı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix’i önümüzdeki günlerde yayınlanması beklenen Aşk 101 dizisi ile ilgili uyardıklarını açıkladı.
RTÜK, Netflix’i Beklenen Yerli Dizi Aşk 101 ile İlgili Uyardı

ABD’li popüler yayın servisi Netflix, dünya genelinde 170 milyona yakın abone tarafından kullanılıyor ve büyük ilgi görüyor. Birbirinden iddialı yapımlar ile izleyici karşısında çıkan yayın platformu, ülkemizde de fazlasıyla seviliyor. Şirketin yaptığı son açıklamada Netflix’in Türkiye’deki abone sayısının 1.5 milyonu geçtiği belirtilmişti. Abone sayısını ülkemizde de sürekli artıran Netflix, son dönemde yerli yapımlara da ağırlık verdi.

Hakan: Muhafız, Atiye, Rise of Empires: Ottoman gibi yapımlar ile adından söz ettiren Netflix, yeni yerli yapımlar hazırlamaya da devam ediyor. Bu yapımlardan ilk gelecek olan ise daha önce duyurusu yapılan Aşk 101 dizisi olacak. Sayılı günler sonra Netflix’te izleyici ile buluşması beklenen dizi, daha vizyona girmeden tartışma konusu oldu. Sosyal medyada diziye dair yapılan bazı paylaşımlarda, gençlerin ahlakını ve gelişimini olumsuz etkileyecek içeriklerin olduğu iddia edilmişti.

Bu açıklamalar sonrası Netflix bilgilendirme yapmış ve dizi konusu, karakter gibi içeriklerde kendi açıklamalarına önem verilmesi gerektiğini duyurmuştu. Son olarak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den de bu konuya dair dikkat çeken açıklamalar geldi.

RTÜK Başkanı Netflix’i Uyardı

RTÜK Başkanı Netflix’i Uyardı

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl TBMM’den geçen düzenleme ile ülkemizde yayın yapan dijital platformlara RTÜK denetimi mümkün hale gelmişti. Netflix, BluTV gibi dijital yayın servislerinde yer alan içerikler RTÜK tarafından incelenebilecek ve gerektiğinde yaptırım uygulanabilecek. Kısa zaman sonra Netflix’te yerini alacak Aşk 101 dizisi ile ilgili RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, tartışmalara dair önemli açıklamalar geldi.

Netflix’i konuyla ilgili uyardıklarını söyleyen Şahin, “Gözümüz üzerlerinde. Çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine göz yummamız mümkün değildir. Kırmızı çizgilerimiz bellidir. RTÜK yönetimi olarak toplumumuzu rahatsız edecek her türlü yayın içeriğine geçit vermemekte kararlıyız.” diye konuştu.

‘Yayın Servislerini Takip ediyoruz’

‘Yayın Servislerini Takip ediyoruz’

Başkan Şahin ayrıca dijital yayın servislerine dair etkin bir denetim mekanizması oluşturduklarını ve bı platformları sıkı bir şekilde takip ettiklerini belirterek, “İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılığın düzenleme ve denetleme görevi Üst Kurulumuza verildikten sonra hızlıca yönetmelik çalışmalarını tamamladık ve lisanslama süreçleri ilerliyor.” açıklamasını yaptı.

Netflix ile yaptıkları görüşme hakkında da bilgilendirmeler yapan Şahin, “Bu noktada ilgili platform yöneticileriyle de gerekli temasları sağladık, uyarılarımızı yaptık. Kendileri sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada dizi karakterlerine ilişkin dolaşan iddiaların asılsız olduğunu belirttiler. Aksi bir durumda tavrımız bellidir ve nettir.” diye konuştu.

Netflix’in yerli yapım gençlere yönelik dizisi Aşk 101, 24 Nisan tarihinde ilk sezonu ile izleyici ile buluşacak. Dizinin başrollerinde Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı, Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu gibi isimler yer alıyor. Aşk 101’de bir grup gencin aşk ve entrika içeren yaşadıkları konu alınıyor. Dizinin yayınlanan son fragmanını videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum