Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Kasım’da 4,2 Puan Azaldı

1700’den fazla işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen reel kesim güven endeksi Kasım 2020 döneminde 103,9 seviyesine geriledi.
Reel Kesim Güven Endeksi Kasım’da 4,2 Puan Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı aylık verilere göre reel kesim güven endeksi (RKGE), Kasım’da bir önceki aya kıyasla 4,2 puan azalarak 103,9’a geriledi.

İmalat sektöründe faaliyet gösteren 1708 işyerinin yanıtlarının ortalamasıyla hazırlanan iktisadi yönelim anketi sonuçlarına göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) 2,3 puan azalarak 107,4 seviyesinde gerçekleşti.

Gelecek üç aydaki toplam istihdam ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi negatif olarak etkiledi.
Reel Kesim Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

Anket sonuçlarına göre endeksi azalış yönünde etkileyen diğer parametreler, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stoku oldu.

Son üç ay için bakıldığında üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir Ekim ayına kıyasla zayıfladı. Bir önceki aya göre toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğunu bildirenlerde düşüş oldu.

Öte yandan mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin altında olduğunu bildirenler lehine olan seyrin, mevsim normallerinin üzerinde olduğunu bildirenler lehine döndüğü gözlendi.

Gelece üç ay için fikir bildirenlerin iç piyasa sipariş miktarında artış beklentisinde azalma oldu.
Gelecek 3 Aya Yönelik Beklentiler
Kaynak: TCMB

Kasım itibarıyla önümüzdeki üç ay için istihdamda artış olacağını düşünenlerin sayısı azaldı. Önümüzdeki 12 ayda sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerde ise yükseliş gerçekleşti.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağına yönelik beklentiler zayıfladı. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi bir önceki aya göre 1,1 puan artarak %14,7 seviyesine yükseldi.

Anket katılımcılarının %12,3’ü içinde bulunduğu sanayi kolundaki gidişatın bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu bildirdi. Daha kötümser beklenti içinde olanların oranı %11, beklentisi değişmeyenlerin ise %76,7 olarak gerçekleşti.

Bugün açıklanan bir başka veri imalat sanayi kapasite kullanım oranı oldu. TCMB tarafından yayımlanan rapora göre Kasım 2020 döneminde imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,4 puan artışla %75,8’e çıktı. Söz konusu veri için 1708 işyerinden yanıt alındı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise aylık bazda 0,4 puan artarak %75,3 seviyesinde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu