Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm’un Snapdragon İşlemcilerinde Yeni Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Yapılan bir araştırma Qualcomm işlemcilerinde kritik seviyede güvenlik açığı olduğunu ortaya koydu.
Qualcomm’un Snapdragon İşlemcilerinde Yeni Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Akıllı telefonlar hemen herkes tarafından kullanılan başlıca cihazlar arasında yer alıyor. Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi ve daha pek çok akıllı telefon üreticisi birbirinden iddialı modeller ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu cihazların hızla yaygınlaşması ile beraber güvenlik ihlalleri de yaşanmaya başladı.

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan akıllı telefonlar kişisel verilerin depolandığı en büyük mecralardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Siber korsanlar ise çeşitli açıklardan yararlanarak bu verileri ele geçirecek adımlar atmaya devam ediyor. Günümüzde akıllı telefonların güvenlik seviyeleri de bu anlamda tartışma konusu olmuş durumda.

Mobil cihazların güvenlik seviyesinde işlemcilerin önemli rol oynadığı biliniyor. Pazarda akıllı telefonların büyük bölümüne işlemci tedarik eden Qualcomm, Snapdragon modelleri ile adından söz ettiriyor. Yapılan bir araştırma Qualcomm işlemcilerde yeni bir güvenlik açığını ortaya koydu.

Snapdragon İşlemcilerde Güvenlik Açığı

Snapdragon İşlemcilerde Güvenlik Açığı

Daha önce yapılan araştırmalarda gerek donanımsal ürünlerde gerekse dijital uygulamalarda pek çok güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Son yapılan araştırma ise Qualcomm işlemcileri kullanan telefonlar için risk oluşturan bir açık olduğunu gün yüzüne çıkardı. Snapdragon işlemcilerin üzerinde bulunan Achilles adlı bir çip, kritik seviyede güvenlik açığına sahip. Geçtiğimiz yıl itibarıyla bu çipe sahip işlemciler tüm akıllı telefon pazarının yüzde 40’ında kendisine yer bulmuştu.

Bu da söz konusu açıktan milyonlarca kullanıcının etkilenebileceğini gösteriyor. Araştırmada işlemcilerde bulunan 400 satırlık bir kod dizisinde söz konusu açığın olduğu tespit edildi. Bu kodlara erişebilen kişilerin ilgili mobil cihazları hedef alabileceği belirtiliyor. Saldırganlar bu yolla aramaları kaydetmek, verileri çalmak ve silinmesi mümkün olmayan uygulamaları telefonlara yükleyebilir.

Güvenlik açığının tespit edilmesi sonrası yetkililer Qualcomm’u konuyla ilgili bilgilendirdiler. Teknoloji devinin bu sorunu çözecek bir yamayı önümüzdeki günlerde yayınlaması bekleniyor. Uzmanlar şu an için kullanıcıların üçüncü parti kaynaklardan APK indirmemesini öneriyor. Play Store’da yer alan uygulamaların Google tarafından kontrol edilmesi nedeniyle güvenlik riskinin daha düşük olacağı belirtiliyor.

Snapdragon 732G’nin Çıkış Tarihi Belli Oldu

Snapdragon 732G’nin Çıkış Tarihi Belli Oldu

ABD’li teknoloji şirketi bir yandan da yeni işlemci modelleri üzerindeki çalışmasını sürdürüyor. Şirket amiral gemisi modellerin yanı sıra giriş ve orta seviye telefonlarda da kullanılacak işlemciler geliştiriyor. Mobil işlemci pazarında büyük bir üstünlüğe sahip olan Qualcomm, Snapdragon serisine bir model daha eklemeye hazırlanıyor.

Orta seviye telefonlar için daha önce piyasaya çıka Snapdragon 730G’nim yükseltilmiş bir modeli daha geliyor. Snapdragon 732G adı ile çıkacak işlemcinin orta sınıfa sahip akıllı telefonlarda kullanılması planlanıyor. Yeni yongada sırasıyla 2.3 GHz ve 1.8 GHz hızında çalışan iki adet Kyro 430 Gold ve altı adet Kyro 470 silver çekirdeği yer alıyor.

Sızıntıya göre işlemcide 5G desteği olmayacak. Qualcomm’un yeni işlemcinin üretim maliyetinden tasarruf almak adına böyle bir yol izlediği tahmin ediliyor. Teknoloji devinin bu işlemcisini Eylül ayında, fiyatı 300 doların altında olan bir akıllı telefonda bu işlemciyi piyasaya sürmesi bekleniyor. Snapdragon 732G’nin yapay zeka işleme özelliğine sahip olacağı söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum