Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm ve MediaTek’in Hamlesi ile 5G Destekli Akıllı Telefonlar Ucuzlayabilir

Qualcomm ve MediaTek’in işlemci fiyatlarını düşürebileceği ve bun akılı telefonlara yansıyacağı belirtildi.
Qualcomm ve MediaTek’in Hamlesi ile 5G Destekli Akıllı Telefonlar Ucuzlayabilir

Akıllı telefonlar her geçen gün daha fazla seçenek ile kullanıcıların karşısına geliyor. Sektörün önde gelen üreticileri üst seviye telefonların yanı sıra giriş ve orta seviyeye yönelik modelleri piyasaya sunuyor. Telefonların seviyesini belirleyen başlıca ekipmanlar arasında işlemiciler geliyor.

Akıllı telefon pazarının en güçlü işlemcileri arasında Qualcomm ve MediaTek’i gösterebiliriz. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana akıllı telefon teknolojisi 5G özelliği ile tanışmaya başladı. Şirketlerin ürettiği üst seviye işlemcilerde 5G özelliği yer alıyor. Bu da amiral gemisi akıllı telefonlarda 5G teknolojisinin sunulmasını sağlıyor.

Ancak bu telefonların sahip olduğu fiyat ile cep yaktığı biliniyor. Üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle 5G teknolojisine sahip telefonlar oldukça pahalı olmakta. Akıllı telefonlar için işlemci tedarik eden Qualcom ve MediaTek’ten fiyatları düşürecek bir adım atılabilir.

İşlemci Fiyatları Düşebilir

İşlemci Fiyatları Düşebilir

Akıllı telefonların fiyatını belirleyen başlıca donanımlar arasında işlemcileri gösterebiliriz. Son yıllarda MediaTek’in bu işlemcileri uygun fiyat ile sunması orta seviyedeki telefonların da 5G desteğine kavuşmasını sağladı. Çin’de satılan 5G destekli telefonların 300 ila 500 dolar fiyat aralığında olduğu belirtiliyor. MediaTek bu aralığın 150 ila 300 dolar arasında olmasını istiyor. Tayvanlı şirketin bu planının hayata geçmesi halinde akıllı telefon fiyatlarının daha da düşeceği belirtiliyor.

Çin’in dev sosyal medya platformu Weibo’da bir kullanıcı MediaTek ve Qualcomm’un 20 doların altında üretim maliyetine sahip olan 5G işlemcisi üretme planı olduğunu iddia etti. Bunun olması halinde akıllı telefon fiyatlarının düşüşe geçeceğini söyleyebiliriz. Şu an için giriş ve orta seviyeye yönelik telefonlarda Snapdragon 690 5G, Snapdragon 768 5G, ve Snapdragon 765 5G, MediaTek tarafında ise Dimensity 820, Dimensity 800, Dimensity 800U, ve Dimensity 720 modellerini görüyoruz.

MediaTek’in bu yıl içerisinde iki işlemci daha tanıtacağı tahmin ediliyor. Çin’de telefon fiyatlarını 700 dolardan 300 dolara düşmesi sonrası kullanıcıların ilgisinde büyük artış yaşandı. Araştırma şirketi IDC bu yıl içerisinde akıllı telefon pazarında yüzde 9.5 oranında büyüme yaşanacağını tahmin ediyor.

2020 yılı içerisinde 1.2 milyar akıllı telefon satışı olacağı belirtiliyor. MediaTek ve Qualcomm’un 5G telefonların fiyatını düşürecek adımlar atması halinde, bu durumun 3G ve 4G özellikli telefonlara da yansıyacağı ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum