Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm’un Bazı Telefon Markalarındaki İşlemcilerinde Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Qualcomm’un pazarın önde gelen akıllı telefonlarına sunduğu işlemcilerde güvenlik açığına rastlandı.
Qualcomm’un Bazı Telefon Markalarındaki İşlemcilerinde Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Dünyanın önde gelen mobil işlemci üreticisi Qualcomm, büyük pazar payına sahip. Şirket Samsung, LG, Asus, Huawei gibi pek çok Android üreticisine işlemci desteği sağlıyor. Apple ise iPhone ürünlerinde kendi üretimi olan A serisi Bionic işlemcilere yer veriyor. Qualcomm’un bu anlamda çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştığı söylenebilir. Siber saldırganlar için son dönemde akıllı telefon kullanıcıları başlıca hedeflerden biri haline geldi.

Cihazların işlemcilerinde yer alan güvenlik açıkları ise kişisel verilerin sızdırılmasına zemin hazırlyor. Qualcomm’un işlemci tedarikinde bulunduğu bazı Android akıllı telefonlarında güvenlik açıkları ortaya çıktı. Etkilenen telefonlar arasında Samsung, LG ve Motorola’ya ait modellerin bulunduğu belirtiliyor. Bir güvenlik şirketi tarafından ortaya çıkarılan güvenlik açıkları sonrası Samsung ve LG’nin ilgili güvenlik yamalarını yayınladığı öğrenildi.

Android Cihazları Etkileyen Kritik Açık

Android Cihazları Etkileyen Kritik Açık

Android telefonların büyük bölümünde Qualcomm imzalı işlemciler yer alıyor. Bu işlemcilerde ortaya çıkan bir güvenlik riski milyonlarca kullanıcının verilerinin sızmasına neden olabiliyor. Araştırma şirketi Check Point tarafından hazırlanan rapor ilgili akıllı telefonlarda her türlü düzenleme yapılmasına imkan sağlıyor. Üstelik saldırganların telefonlar üzerinde kalıcı değişiklikler yapabildiği ifade edildi.

Araştırma şirketinin yaptığı bu açıklama sonrası Güney Koreli akıllı telefon devleri Samsung ve LG’nin sorunu ortadan kaldıran güvenlik yamalarını yayınladığı açıklandı. ABD’li akıllı telefon üreticisi Motorola ise ilgili yamanın yakın zamanda yayınlanacağını duyurdu. Geliştirilen tüm işlemcilerde olduğu gibi Qualcomm ürünlerinde de verilerin sızdırmasını engelleyen özel bir alan oluşturulmuş durumda. Güvenlik uzmanları yaptıkları çalışmalarda bu alanın içerisine sızmayı sağlayan hatalar tespit etti.

Saldırganlar Uzaktan Erişim Sağlıyor

Saldırganlar Uzaktan Erişim Sağlıyor

Günümüzde ortaya çıkan pek çok güvenlik açığı gibi Qualcomm ürünlerindeki hatada da saldırganlar uzaktan erişim ile verileri sızdırabiliyor. Check Point uzmanları Qualcomm işlemciler üzerinde yaptığı çalışmalarda Fuzzing adı verilen bir yöntemden yararlandı Bu yöntem ile işlemcinin içerisinde rastgele şekilde sıralanmış veriler gönderildi. Alınan sonuçlar bazı işlemcilerde izinsiz bir şekilde verilere erişim sağlandığını gösteriyor.

Araştırma ile ilgili açıklamalarda bulunan Check Point yetkilisi Slava Makkaveev konuyla ilgili açıklamasında “İşlemcinin içerisinde yapılan herhangi bir saldırı ,mobil bir cihazda ayrıcalık kazanmanın ve korunan verilere erişmenin bir yoludur. Gerçek dünyada bu tür bir saldırı, kötü niyetli bir uygulamanın cihaza yüklenmesinden veya eski veya hasar görmüş tarayıcıdaki bir bağlantıya tıklanmasından başlayan bir istismar zincirinin parçası olarak kullanılacak” anlamına geliyor. ” ifadelerine yer verdi

Samsung ve LG’nin kısa sürede güvenlik açığını kapatmış olması kullanıcılar için sevindirici bir gelişme. Kısa zaman içerisinde Motorola’nın da beklenen yamayı yayınlaması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum