Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Qualcomm’un Çin’deki Pazar Payı Huawei’ye Uygulanan Yaptırımlar Nedeniyle Düştü

Yapılan araştırmaya göre Qualcomm’un Çin’deki sevkiyatları yıllık bazda yüzde 48.1 oranında düştü.
Qualcomm’un Çin’deki Pazar Payı Huawei’ye Uygulanan Yaptırımlar Nedeniyle Düştü
Yorum

Yeni bir rapora göre Qualcomm’un Çin’in akıllı telefon çipi pazarındaki pazar payı, ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımları nedeniyle 2020′de düştü. CINNO Research’e göre , ülkenin yerli mobil oyuncuları Tayvanlı MediaTek’ gibi alternatiflere yöneldi. Bilindiği üzere Huawei başta kendi ülkesi Çin olmak üzere dünya genelindeki akıllı telefon pazarında büyük paya sahip olmakta. Qualcomm ise işlemci pazarının en büyük başrol oyuncusu konumunda.

ABD yaptırımları nedeniyle şirketlerin Huawei ile ticaret yapması engelleniyor. Bu da Qualcomm’un pazar payına olumsuz yansıdı. Raporda, geçen yıl 307 milyon akıllı telefon yonga sistemi bir önceki yıla göre% 20,8 düşüşle Çin’de sevk edildi. SOC, bir aygıtın işlemci gibi tek bir yonga üzerinde çalışması için gereken birçok bileşeni içeren bir yarı iletken türüdür. Akıllı telefonlar için kritik bir bileşendir.

Qualcomm Çin’de Geriledi

Qualcomm Çin’de Geriledi

CINNO Research, Qualcomm’un Çin’deki sevkiyatlarının geçen yıla göre %48.1 oranında küçüldüğünü, gönderilen Qualcomm yongalarının sayısıyla ilgili ayrıntıları açıklamadığını söyledi. ABD devinin Çin’deki pazar payı 2019′da %37,9 iken 2020′de% 25,4′e düştü.

Qualcomm’un düşen pazar payının nedenlerinden biri de ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımlardan kaynaklanıyor. Çinli telekomünikasyon devi, Qualcomm da dahil olmak üzere Amerikan firmalarının belirli bileşenleri Huawei’ye ihraç etmesini kısıtlayan 2019 yılında Varlık Listesi olarak bilinen ABD kara listesine alındı . Huawei, cihazlarında bazı Qualcomm yongaları kullandı.

ABD yonga üreticisinin Çin’deki pazar payı, Huawei’nin HiSilicon adlı kendi yonga bölümüne odaklanmaya devam etmesiyle 2020′ye kadar düşmeye başladı. Huawei’nin ileri teknoloji cihazları, şirketin Huawei tarafından tasarlanan ve Tayvan’ın TSMC’si tarafından üretilen Kirin çiplerini kullanıyor .Bu değişim, HiSilicon’ın 2020′nin ilk yarısında Çin’de bir numaralı akıllı telefon çipi oyuncusu olmasına yardımcı oldu.

Tayvan merkzli MediaTek tüm bu yaptırımlardan yararlandı ve pazardaki payını artırdı. Çip tasarımcısı, Huawei ve Qualcomm’un sıkıntılarından yararlandı ve ayrıca büyük Çinli akıllı telefon üreticilerinin çiplerini kullanmasını sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu