Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm Akıllı Telefon ve Dizüstü Bilgisayarlara Yönelik Yeni Snapdragon Ürünlerini Tanıttı

Teknoloji devi Qualcomm dizüstü bilgisayarlar için Snapdragon 8cx Ge 2 işlemcisini ve bütçe dostu telefonlarda kullanılan Snapdragon 4 işlemcilere 5G desteği getireceğini açıkladı.
Qualcomm Akıllı Telefon ve Dizüstü Bilgisayarlara Yönelik Yeni Snapdragon Ürünlerini Tanıttı

ABD’li teknoloji ve yazılım şirketi Qualcomm akıllı telefonlar ve bilgisayar ürünleri için geliştirdiği cihazlar ile sıkça adından söz ettiriyor. Şirket özellikle akıllı telefonların büyük bölümüne Snapdragon işlemcilerini tedarik ediyor. Bu işlemciler son yıllarda 5G desteği ile kendisini göstermeye başladı. Özellikle amiral gemisi modeller için geliştirilen işlemcilerde bu özelliğe ulaşmak mümkün oluyor. Bugün itibarıyla başlayan IFA 2020 etkinliğinde Qualcomm söz aldı ve yeni ürünlerini tanıttı.

Bu ürünlerden birisi uygun fiyatlı orta seviye akıllı telefon pazarını ilgilendiriyor. Qualcomm, Snapdragon 4 serisine ait işlemcilere 5G desteği getireceğini açıkladı. Bir diğer duyuru ise dizüstü bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiriyor. Teknoloji devi bu cihazlar için 5G ve Wi-Fi 6 desteğini sunmak adına Snapdragon 8cx Gen 2 işlemcisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Bu işlemci laptoplara 5G desteğini ve düşük güç tüketimini getirecek.

Giriş Seviyesi Telefonlara 5G Geliyor

Giriş Seviyesi Telefonlara 5G Geliyor

Geçtiğimiz yıldan bu yana teknoloji dünyasında 5G standardına dair somut gelişmeler yaşanıyor. Yeni nesil akıllı telefonların önemli bir bölümünde 5G desteğine yer veriliyor. Ancak bu telefonların ağırlıklı olarak üst seviye yani amiral gemisi sınıfında olduğunu söyleyebiliriz. Şirketler bu desteği giriş ve orta seviyedeki telefonlara getirmek adına çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Qualcomm, Snapdragon 400 işlemcilere 5G desteği getireceğini açıkladı. Böylece giriş seviyesine sahip uygun fiyatlı telefonlarda kullanıcılar 5G hızlarına erişim sağlayabilecek. Halihazırda bu özellik Snapdragon 700 ve 800 serisi işlemcilerde kullanılabiliyor.

Qualcomm’un bu açıklamasına Motorola ve Oppo’dan destekleyici açıklamalar geldi. Bu açıklama ilerleyen dönemde 4G destekli cihazlarda büyük azalma yaşanacağını işaret ediyor. 5G destekli 4 serisi işlemcilerin 2021 yılı içerisinde akıllı telefonlarda yerini alması bekleniyor. Bu telefonların fiyatları 140 dolara kadar inebiliyor.

Dizüstü Bilgisayarlar için Yeni İşlemci

Dizüstü Bilgisayarlar için Yeni İşlemci

Teknoloji devinin IFA 2020’de tanıtımını yaptığı bir diğer ürün ise Snapdragon 8cx Gen 2 işlemcisi oldu. Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işlemcilerin kullanıcılara daha üstün bir 5 deneyimi sunacağı belirtiliyor. Tanıtılan işlemci 10. nesil Core i5 ile karşılaştırıldığında yüzde 18 daha iyi performans sunuyor.

Bu işlemcinin aynı zamanda dizüstü bilgisayarlarda çok daha düşük güç tüketimi ile çalışacağı belirtiliyor. Qualcomm yeni işlemcisi ile bilgisayarların tek şarj ile 25 saate kadar kullanılabileceğini iddia ediyor. İşlemcinin üzerinde ayrıca akıllı telefonlarda sıkça kullanılan X55 5G modemi yer alıyor.

Ayrıca 4G için X24 LTE modemine de bu işlemcide yer verilmiş. Teknoloji devi bu işlemciyi kullanacak ilk bilgisayarın Acer Spin 7 olacağını açıkladı. Bu bilgisayarların yılın son aylarında piyasaya sunulması bekleniyor. İlerleyen dönemde bu işlemciye sahip çok daha fazla dizüstü bilgisayarın tanıtılacağı belirtiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum