Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Qualcomm 5G Destekli Yeni Modemi Snapdragon X60’ı Duyurdu

Qualcomm gelecek yıl akıllı telefonlarda yer alacak yeni 5G modemi Snapdragon X60’ı tanıttı.
Qualcomm 5G Destekli Yeni Modemi Snapdragon X60’ı Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD merkezli teknoloji şirketi Qualcomm, akıllı telefonların büyük bölümüne işlemci ve modem desteği sağlıyor. Pazarın hakimi olan şirket geçtiğimiz yıldan bu yana 5G destekli işlemci ve modemler tanıttı. Şirket 5G’ye yönelik geliştirdiği ürünler ile sektörün lideri konumunda. Qualcomm daha önce Snapdragon X50 ve X55 modelleri ile dünyada ilk kez 5 nm fabrikasyon sürecin sahip modemleri piyasaya sunmuştu. ABD’li teknoloji devi son olarak Snapdragon X60 modeminin duyurusunu gerçekleştirdi.

Geliştirilen yeni modemin çok daha yüksek hızlarda 5G deneyimi sunacağı belirtiliyor. Qualcomm’un daha önce geliştirmiş olduğu X50 ve X55 modemleri sırasıyla 5Gbps ve 7 Gbps hızlara kadar destek sunuyordu. X60 modelinde bu hız 7.5 Gbps’a kadar yükseliyor. ABD’li teknoloji devi yeni modemi ile önceki modellere göre veri hızını iki katına çkaracağını garanti ediyor. Önceki modeller gibi Snapdragon X60 5nm üretim süreci ile geliştirildi.

Qualcomm 5G Deneyimini Yükseltiyor

Qualcomm 5G Deneyimini Yükseltiyor

Snapdragon X60 telefonların içerisinde daha az yer kaplayacak ve daha yüksek performans sunacak. Daha küçük bir tasarıma sahip olan modemin özellikle ince tasarıma sahip akıllı telefon modelleri için kullanışlı olduğu belirtiliyor. Geliştirilen modemde QTM535 mm dalga anten modülü bulunuyor. Teknoloji devi yeni modemi ile ilgili şimdiye kadar ki en iyi 5G deneyimini sunacağını iddia ediyor. Son kullanıcıya çoklu hız deneyimi, düşük gecikmesi gibi avantajlar ayrıca mevcut.

Yeni modemle ilgili açıklamalarda bulunan Qualcomm’un 5G bölüm başkanı Durga Malladi, “Snapdragon X60 daha fazla operatörün, 5G kullanarak fiber benzeri internet hızları ve düşük gecikme süresi sunmasına izin veriyor ve insanlar için yeni nesil bağlantılı deneyimlerin kapısını aralıyor. Tüketiciler interaktif oyun, 360 derece video deneyimi ve bulut bilişim uygulamalarının keyfini en iyi şekilde çıkarabilecek.” diye konuştu.

Qualcomm yeni işlemcilerini 2020 yılının ilk çeyreğinde üretmeyi planlıyor. Gelecek yıl itibarıyla yeni akıllı telefon modellerinde Snapdragon X60 kullanılır hale gelmesi bekleniyor. Teknoloji devi yaygınlaşması beklenen 5G pazarına yönelik geliştirdiği ürünler ile söz sahibi firmalardan birisi olacak. Qualcomm yeni modemin duyurusunu Barcelona’da düzenlenmesi planlanan Mobil Dünya Kongresi’nde yapmayı planlamıştı. Ancak etkinliğin Corona virüsü sebebiyle iptal olması tanıtımın da ertelenmesine neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu