Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin-Zelenskiy Müzakere Şartı: Mutabakat Metni İmzalanmalı

Rusya’nın müzakere heyetine başkanlık eden Vladimir Medinskiy, liderlerin bir araya gelmelerine yönelik önemli açıklamada bulundu.
Putin-Zelenskiy Müzakere Şartı: Mutabakat Metni İmzalanmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya- Ukrayna savaşının 23. gününde, heyete başkanlık eden Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılma şartından bahsetti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan isim, “Ukrayna’nın tarafsız statüsü ve NATO’ya girmemesi, müzakerelerdeki başlıca maddelerden biri, taraflar bu konudaki tutumlarını azami derecede yakınlaştırdı” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın NATO üyeliğini reddetmesi durumunda, hangi güvenlik garantilerinin verileceğiyle ilgili nüanslar bulunduğunu aktardı. Ukrayna’nın Nazilerden arındırılması ve silahsızlandırılması konusunun tarafların durumuna göre değerlendirileceğini belirterek, müzakerelere dair detayları açıkça paylaşma yetkisi bulunmadığını sözlerine ekledi.

Putin ile Zelenskiy’nin görüşmesine yönelik “Sadece şunu söyleyeyim; tarafların görüşmesini konuşmadan önce müzakere heyetlerinin anlaşma metnini hazırlaması ve üzerinde mutabakat sağlaması, sonra bizim tekliflerimizle ilgili anlaşma metninin dışişleri bakanları tarafından imzalanması, hükümetler tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak bunun ardından devlet başkanları zirvesini konuşmanın bir anlamı olur” şeklinde açıklama yaptı.

“Donbas Kararını Orada Yaşayan Halk Vermeli”

Rusya’nın Donbas’la ilgili tutumunu tüm Rus halkının desteklediğini söyleyen Medinskiy, yönetimle ilgili kararın o bölgede yaşayan halka ait olduğunu sözlerine ekledi.

Donbas’ın müzakerelerin kilit konularından biri olduğunu, Ukrayna tarafının bu konuya Kiev’in çözüm bulmasını, kendilerinin ise o topraklarda yaşayan sakinlerin karar vermesini istediğini aktardı.

Donbas halkının yönetim konusunda görüşünü 8 yıl önce ifade ettiğini fakat o tarihten bu yana savaşmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu