Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin: Ukrayna Sivilleri Kalkan Olarak Kullanıyor

Müzakereler devam ederken kameralar karşısına çıkarak açıklama yapan Putin, Rus askerlerinin sivillere saldırmadığını söyledi.
Putin: Ukrayna Sivilleri Kalkan Olarak Kullanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna ve Rusya heyetleri barış müzakeresinin ikincisini yaparken, liderlerden açıklamalar peşi sıra geliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de kamuoyuna seslendi.

Ukrayna’nın sivilleri kalkan olarak kullandığını, yerleşim yerlerinde mühimmat tutulduğunu iddia ederek, Zelenskiy için “haydut” kelimesini kullandı. Savaşın sekizinci gününde önemli açıklamalar yapan Putin, Rus askerlerinin gerçek kahramanlar gibi davrandıklarını ve asla sivillere saldırmadıklarını söyledi.

Ukrayna’nın yerleşim yerlerindeki mühimmatları ortadan kaldırma taahhütlerine uymadığını ve yüzlerce insanı esir aldıklarını dile getirdi.

Harkov’da Hindistan’dan gelen 3 binden fazla öğrencinin mahsur kaldığını belirten Putin, bunların tahliye olmak üzere harekete geçen öğrenciler olduğunu söyledi. Yüzlercesinin esir edildiğini ve Polonya’ya gitmek istediklerini aktardı.

“Bu noktada ülkenin öteki tarafında olduğu için hayatlarını riske atacaklar. Siviller ve yabancı yurttaşlar daha güvenli bölgelere gitsin istiyoruz. Ancak buradaki Naziler bunlara izin vermiyorlar.” şeklinde konuştu.

Yetkililerin Ukrayna Dışişleri Bakanına baskı kurması gerektiğini, Neonazilerin kendi halkını zırh olarak kullandığını dile getirdi. Donesk’te ve Luhansk’ta makineli tüfekler, tanklar yerleştirdiklerini, bu tür askeri taktikleri sadece faşistlerin yaptığını belirtti.

Sovyet Birliklerinin de bu noktada benzer davranışlarda bulunduğunu söyleyen Putin, “Rus halkının güvenliği için savaşanların ailelerine yardımcı olma görevimiz var. Özel harekatta hayatlarını kaybeden insanların aileleri 7 milyondan fazla ruble tazminat alacak.” dedi. Askerlerin Ukrayna’nın silahı bırakması ve komşularında bir tehdit olmaması için savaştığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu