Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’in Ukrayna İşgali Sonrası NATO’ya İlgi Arttı

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkması ironik bir biçimde diğer ülkelerde daha fazla katılım isteği yarattı. İşte detaylar;
Putin’in Ukrayna İşgali Sonrası NATO’ya İlgi Arttı
Yorum

Rusya Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon emrini vereli 13 gün oldu. Savaşa ilişkin gelişmelerde ana oyunculardan NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) da gündemde yer tutuyor.

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkarken ve saldırılarını sonlandırmak için bundan vazgeçmesini söylerken alınan bilgiler başka ülkelerin gruba katılım isteğinin arttığını gösteriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Finlandiya’nın eski Başbakanı bunun insanlardaki savaş korkusunu yansıttığını söyledi.

“Savaş Uzadıkça Finlandiya’da NATO Üyeliğine Verilen Destek Artacak”

Yeni kamuoyu yoklamalarına göre seçmenlerin çoğunluğu artık 30 üyeli ittifak üyeliğini tercih ederken, Finlandiya ve İsveç uzun süredir korudukları askeri tarafsızlık pozisyonlarını yeniden düşünüyorlar.

Yani Putin’in Ukrayna’nın NATO’ya katılımını engellemeye yönelik acımasız girişimi, askeri ittifakın diğer muhtemel üye ülkeler arasındaki popülaritesini istemeden de olsa artırdı.

Pazartesi günü CNBC’ye konuşan Finlandiya’nın eski Başbakanı Alexander Stubb, bu durumun halk arasındaki mantıklı korkuyu yansıtan bir “tersine dönüşü” temsil ettiğini dile getirdi.

″Bu, Rusya şeklinde saldırgan bir süper güç korkusu. Saldırgan ve askeri bir güç korkusu.”

2014’ten 2015’e kadar görev yapan Stubb, mevcut hükümetin askeri harcamaları artırdığını ancak NATO üyeliğinin gerisinde kaldığını söyledi. “Savaş uzadıkça Finlandiya’nın NATO üyeliğine verilen desteğin her geçen gün artacağını tahmin ediyorum, ok yaydan çıktı” dedi.

İsveç ile Finlandiya’nın NATO Üyeliği Hızlı ya da Kolay Olmayacak

İsveç ile Finlandiya'nın NATO Üyeliği Hızlı ya da Kolay Olmayacak
KAYNAK: NATO

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, 4 Nisan 1949’da 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması’na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 18 ülkenin daha katıldığı uluslararası askeri ittifaktır.

Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. Müstakbel NATO üyeleri, belirli siyasi ve ekonomik gereksinimleri karşılayarak savunma bloğuna başvurabilirler ve nihai kabul mevcut üye devletler tarafından oylanır.

Bununla birlikte, İsveç ile Finlandiya olmak üzere iki İskandinav devletinin katılımının hızlı ya da kolay olması pek mümkün görünmüyor.

Putin uzun zamandır NATO’nun komşusu Ukrayna’yı ittifaktan bloke etmeyi reddetmesini askeri bir saldırganlık eylemi olarak görmüş ve mevcut saldırısını durdurmak için bir dizi ön koşul arasında saymıştır.

Avrupa Birliği’nin en büyüğü olan Rusya ile 1300 kilometrelik bir kara sınırını paylaşan Finlandiya’yı veya İsveç’i kabul etmek muhtemelen Rusya’dan benzer bir direnişle karşılaşacaktır.

Zaten Rusya’nın Savunma Bakanı daha önce bu tür hareketlerin askeri sonuçlarla karşılaşacağını söylemişti. Daha şimdiden Rus savaş uçaklarının İsveç hava sahasına girdiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu