Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin Finansal İstikrarı Destekleyici Kararnameyi İmzaladı

Savaş yaptırımları nedeniyle ek önlemler alan Putin, yarından itibaren döviz cinsi araçların ihracını yasaklayan kararnameyi imzaladı.
Putin Finansal İstikrarı Destekleyici Kararnameyi İmzaladı
Yorum

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke tarafından ekonomik yaptırım kıskacına alınan Rusya’dan bir hamle geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya’nın Mali İstikrarını Sağlamak İçin Ek Geçici Ekonomik Önlemler” adlı kararnameyi imzaladı.

Savaşın altıncı gününde Rusya’ya yönelik yaptırımlar devam ederken, bunun büyük kısmı ülke ekonomisini hedef alıyor. Rus bankalarının varlıklarının dondurulmasının yanında, dünya devleri arasında sayılan Shell, BP gibi şirketlerin Rusya pazarından çekilmesi de olumsuz bir etken.

Bu isimlerin yanında daha birçok şirket de Rusya’daki ortaklıklarını bitirme kararı aldı. Kremlin hükümeti rubledeki sert değer kaybının ardından döviz satışının yasaklandığını duyurmuştu. Bugün Putin’in imzaladığı kararname ile bu adım resmiyete dökülmüş oldu.

Açıklamada “Rusya Merkez Bankası’nın ihracat gününde belirlediği resmi döviz kuru üzerinden hesaplanan nakit ve 10.000 doları aşan döviz cinsi araçların ihracatı 2 Mart’tan itibaren yasaklanacak” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu