Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin Duyurdu: Emri Verdim, Silahlarınızı Bırakın

Rusya-Ukrayna geriliminde beklenen oldu. Rus lider Putin, Ukrayna’ya karşı askeri hareket emri verdi. İşte sıcak gelişmelerin ayrıntıları;
Putin Duyurdu: Emri Verdim, Silahlarınızı Bırakın
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerini bağımsız ilan etmesiyle artan gerilim, batılı güçlerin yaptırım emirleriyle iyice yükselmişti. ABD, sık sık Rusya’nın Ukrayna’ya işgal edeceğini iddia ederken beklenen oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sabah saatlerinde ulusa sesleniş konuşmasıyla birlikte Donbas’tan top ve füze ateşi sesleri duyulmaya başlandı. Ukrayna ve ABD’den Putin’e cevap gecikmedi.

Putin Ukrayna’ya Silahlarınızı Bırakın Derken Dış Güçleri Uyardı

Reuters’ın aktardığına göre Putin, amacının Rusya’nın güney komşusunu askerden arındırmak olduğunu söyleyerek bu sabah Ukrayna’ya karşı özel bir askeri operasyona izin verdi.

Putin, konuşmasında operasyonu başlatmaktan başka seçeneği kalmadığını söyledi. “Özel bir askeri operasyon yürütmeye karar verdim. Amacı, son sekiz yıldır zorbalık ve soykırıma maruz kalmış insanları korumaktır. Ve bunun için Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve nazilerden arındırılması için çaba göstereceğiz.” dedi.

Aynı zamanda Rusya Federasyonu vatandaşları da dahil olmak üzere sivillere karşı sayısız kanlı suç işleyenleri mahkemeye çıkaracaklarını belirtti. Putin; “Silahlarınızı hemen bırakıp evinize gitmenizi rica ediyorum. Bu talebi yerine getiren Ukrayna ordusunun tüm askerleri, savaş bölgesinden özgürce ayrılıp ailelerinin yanına dönebilecekler” ifadelerini kullandı.

Herhangi bir dış gücün eylemlerine müdahale etmeye çalışması halinde anında yanıt vereceğini söyleyerek şöyle gözdağı verdi:

“Bizi engellemeye, dahası ülkemize, halkımıza tehdit oluşturmaya çalışan herkes bilsin ki Rusya’nın tepkisi hemen olacaktır. Ve bu sizi tarihinizde hiç karşılaşmadığınız sonuçlara götürecektir. Olaylarla ilgili her türlü gelişmeye hazırız. Bu konuda gerekli tüm kararlar alınmıştır. Umarım sesim duyulur.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Başkanı: Saldırmayacağız, Kendimizi Savunacağız!

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy konuyla ilgili açıklama yaptı.

Kiev’in bomba sesleriyle sarsıldığı dakikalarda konuşan Zelenskiy “Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız” dedi.

Yapılan resmi açıklamada Zelenskiy, Rusya’nın devletlerine karşı yeni bir askeri operasyon başlattığını ve Ukrayna genelinde sıkıyönetim uygulandığını söyledi.

Askeri ve diğer önemli savunma tesislerine yönelik saldırıların bulunduğunu, sınır birimlerinin saldırı altında olduğunu belirterek Donbas’taki durumun bozulduğunu dile getirdi.

“Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, devletin tüm özel ve kolluk kuvvetleri teyakkuzda. Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi acil durum modunda çalışıyor. Sıkıyönetim uygulanacak.” dedi.

Ukraynalıların bağımsızlıklarından vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Zelenskiy, sivillere evde kalmaları için çağrıda bulundu. Aynı zamanda şu anda sadece Ukrayna’nın kaderi değil, aynı zamanda Avrupa’da yaşamın nasıl olacağının da belirlendiğini aktardı.

ABD Başkanı: Dünya Rusya’dan Hesap Soracak

ABD Başkanı: Dünya Rusya’dan Hesap SoracakDün akşam saatlerinde Rusya için yeni yaptırımlar açıklayan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın askeri operasyon kararının ardından; “Başkan Putin, feci bir can kaybı ve insan ıstırabı getirecek önceden tasarlanmış bir savaş seçti” dedi.

Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya’nın sorumlu olduğunu belirten Biden, ABD ile müttefikleri ve ortaklarının birleşik ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğini ekledi.

“Dünya Rusya’dan hesap soracak” diyen Biden, G7’deki mevkidaşları ile bir araya geldikten sonra Rusya’ya dayatılacak sonuçları açıklayacağını kaydetti.

Biden ayrıca Başkan Zelenskiy ile görüştüklerini ve kendisine bu gece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dahil olmak üzere, uluslararası kınama toplamak için atılan adımlar hakkında bilgi verdiğini açıkladı.

Zelenskiy’nin kendisinden Ukrayna halkının yanında olmasını istediğini de söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu