Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya Perakende Satışları Kasım’da Beklenti Altı Düştü

Polonya’da perakende satışlar Kasım ayında sunulan tüm gruplarda gerileme kaydederken düşüşte Covid-19 nedeniyle getirilen kısıtlamalar etkili oldu.
Polonya Perakende Satışları Kasım’da Beklenti Altı Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Polonya Merkezi İstatistik Bürosu (GUS) tarafından açıklanan veriler; perakende satışların Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1’lik düşüşten hızlanarak bir önceki yıla göre yüzde 5,3 düştüğünü gösterdi. Rakam, yüzde 7,4’lük beklentilerin altında kaldı. Ekim 2020 ile karşılaştırıldığında da perakende satışlar yine yüzde 5,3 oranında azaldı.

Ocak-Kasım 2020 döneminde perakende satışlar bir önceki yıla göre yüzde 3,1 geriledi. Kasım ayında perakende satışlarda 2019 yılının aynı dönemine kıyasla en büyük düşüş tekstil, giyim ve ayakkabı ticareti yapan kuruluşlar(önceki yıl %4,8’lik büyümeye karşı %21,9) tarafından kaydedildi.

Katı, sıvı ve gazlı yakıtlar (%14,7); diğerleri (%12,4 oranında); motorlu taşıtlar, motosikletler, parçalar (%9,6 oranında) ve özel mağazalarda gazete, kitap, diğer satışlarda (%7,5 oranında) düşüş oldu.
Polonya Perakende Satışları Kasım
Kaynak: Statistics Poland

Bu yılın Kasım ayında bir önceki aya göre cari fiyatlarla internet üzerinden perakende satış değerinde yüzde 47,9 artış kaydedildi. Bu tür satışların payı, bu yılın Ekim ayındaki %7,3’ten bu yılın Kasım ayında %11,4’e yükseldi.

Sunulan tüm gruplarda internet üzerinden satışların payında bir büyüme kaydedildi. Tekstil, giyim, ayakkabı grubu altında sınıflandırılan işletmeler Ekim’deki yüzde 19,4’ten Kasım’da yüzde 35,4’e yükseldi.

Özel mağazalarda gazete, kitap ve diğer satışlar gruplarındaki kuruluşlar da yüzde 25,2’den yüzde 38,1’e çıktı.
Polonya Sanayi Üretimi Kasım
Kaynak: Trading Economics

Bu arada mobilya, radyo, TV ve ev aletleri yüzde 12,8’den yüzde 22,5’e yükseldi. Sonuç olarak Kasım 2020’de sunulan tüm gruplarda yıllık perakende satışlarda (sabit fiyatlarla) bir düşüş kaydedildi. Daha düşük satışların nedeni, COVID-19 salgını nedeniyle bu ay alışveriş merkezlerine getirilen kısıtlamalar oldu.

Ayrı bir rapora göre 2020 yılının on bir aylık döneminde, bir önceki yıla göre daha fazla konut tamamlandı. Ön veriler, 2020 Ocak-Kasım döneminde 196,4 bin konutun tamamlandığını gösterdi. Geliştiriciler, toplam konut sayısının %64,8’ini tamamlarken bu önceki yıla göre 1,6 puan daha fazla oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu